Haberler
Giriş Tarihi : 15-03-2021 16:38   Güncelleme : 15-03-2021 16:38

Hulusi Akar'dan Yunanistan'a Tatbikat Tepkisi

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Yunanistan'a yaptıkları tatbikat nedeniyle tepki gösterdi.

Hulusi Akar'dan Yunanistan'a Tatbikat Tepkisi

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Yunanistan'ın yaptığı tatbikatın kışkırtıcı olduğunu söyleyerek tepki gösterdi. Akar, "Yunan komşularımızın uzlaşmaz ve kışkırtıcı tutumlarından bir an önce vazgeçmelerinin hem bölge, hem kendileri hem de Yunan halkının refahı için önemli olduğunu değerlendiriyoruz" şeklinde konuştu.

Bakan Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, kuvvet komutanları ve bakan yardımcılarının da katıldığı video konferans toplantısında birlik ve ordu komutanlarıyla görüşerek sahadaki son duruma ilişkin bilgi aldı. Söz konusu toplantıda, yurt içi ve yurt dışındaki birlik komutanlarıyla birlikte ordu ve kuvvet komutanları da devam eden faaliyetler ve sahadaki son duruma ilişkin bilgi verdi. Savunma ve güvenlik konuları kapsamında Doğu Akdeniz’deki gelişmeler, terörle mücadele harekatları ve Çin virüsü ile mücadelede alınan tedbirlerin ele alındığı toplantıda talimatlar veren Hulusi Akar, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yoğun bir dönemden geçtiğini ifade etti.

Doğu Akdeniz'de yaşanan gelişmelere de değinen Akar, "Yunanistan başta olmak üzere tabi ki Mısır da dahil tüm komşularımızla iyi komşuluk ilişkisi içinde olmak istiyoruz. Her zaman olduğu gibi diyalog, uluslararası hukuka saygı diyoruz. Fakat maalesef Yunanistan hala iyi komşuluğa yakışmayan bir üslupla, tehdit, gerilimi artırıcı, tırmandırıcı bir takım uygulamalarla bu iyi komşuluk ilişkilerimizin tesisine engel, mani oluyorlar. Konuları her seferinde Türkiye-Yunanistan arasında olmaktan çıkarıp Türkiye-AB, Türkiye-ABD gibi olayı yansıtmak suretiyle birtakım faydalar elde edebileceklerini zannediyorlar. Fakat bu şekilde bir yere varmaları mümkün değil. Bunu kabul etmiyoruz. Tatbikatları bir tehdit unsuru olarak devamlı zikrediyorlar. Bunlarla bir yere varmalarının mümkün olmadığını, bunların Türkiye, Türk Silahlı Kuvvetleri karşısında hiçbir kıymetiharbiyesi olmadığını görmeleri, bilmeleri lazım. Çünkü biz önem veriyoruz. İstişari görüşmelere önem veriyoruz, NATO’daki ayrıştırma görüşmelerine önem veriyoruz, güven artırıcı önlemler çerçevesinde yaptığımız görüşmelere önem veriyoruz. Güven artırıcı toplantılardan dördüncü toplantı için Yunan muhataplarımızı Türkiye’ye beklediğimizi her fırsatta söylemeye devam ediyoruz. Uluslararası, ikili hukuk, tarihi süreç bakımından haklı olduğumuzun bilincindeyiz ve dolayısıyla çok rahatız. Her konuyu konuşmaya hazır olduğumuzu tekrar tekrar söylüyoruz. Bizim temennimiz Yunan komşularımızın uzlaşmaz ve kışkırtıcı tutumlarından bir an önce vazgeçmelerinin hem bölge, hem kendileri hem de Yunan halkının refahı için önemli olduğunu değerlendiriyoruz. Çünkü içinde bulundukları ekonomik koşullarda hala silahlanma konusunda birtakım girişimlerde bulunuyorlar. Bunların da Yunan halkının aleyhinde olduğunu herkes biliyor. Özellikle bazı Yunan akademisyenlerin, bazı siyasilerin, emekli bazı sivil, asker bürokratların bu konulardaki açıklamaları da bizim görüşlerimizi paylaştıklarını gösteriyor" ifadelerini kullandı.