Haberler
Giriş Tarihi : 13-01-2021 11:44   Güncelleme : 13-01-2021 13:21

İBB AKP Dönemine İlişkin 35 Usulsüzlük Dosyasını İçişleri Bakanlığı'na Verdi

İBB Başkanı İmamoğlu, İBB Teftiş Kurulu tarafından hazırlanan AKP dönemine ilişkin toplam 35 usulsüzlük dosyasını incelenmesi için İçişleri Bakanlığı'na teslim etti.

İBB AKP Dönemine İlişkin 35 Usulsüzlük Dosyasını İçişleri Bakanlığı'na Verdi

İBB Başkanı Emrem İmamoğlu daha önce yaptığı açıklamada, İBB Teftiş Kurulu'nun 40'a yakın yolsuzluk dosyası üzerinde çalıştığını söylemiş, tamamlanan dosyaları yargıya taşımaya başlamıştı.

Dönemin İBB Genel Sekreter Yardımcısı olan Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu'nun da aralarında bulunduğu yöneticiler hakkında suç duyurusunda bulunulmuştu. Yolsuzluk soruşturmasının haberlerine önce erişim yasağı gelmiş, ardından İçişleri Bakanlığı yolsuzluk dosyasını incelemek üzere 3 mülkiye müfettişi görevlendirmişti. 

Sözcü’den Özlem Güvemli’nin haberine göre; müfettişler, 29 Aralık 2020 günü İBB Başkanlığı’na geldi. Ankara’dan İBB’ye gönderilen 3 mülkiye müfettişi resmi yazıyla, yolsuzluk dosyalarını İBB Teftiş Kurulu Başkanlığı’ndan istemesinin ardından dosyaların teslimi için 12 Ocak 2020’e kadar süre verildi.

Yolsuzluk dosyalarının akıbeti mülkiye müfettişlerinin incelemesinin ardından belli olacak. İBB Teftiş Kurulu’nun mülkiye müfettişleri görevlendirilmeden önce de bazı dosyaları tamamlayarak işlem başlattığı ancak İstanbul Valiliği’nden gerekli izinleri alamadığı öğrenildi.

Yolsuzluk dosyaları içinde, kamuoyunda uzun süre tartışılan İBB’nin bir önceki döneminde AKP’ye, Cumhurbaşkanlığı’na ve bazı derneklere usulsüz şekilde tahsis ettiği 600’e yakın lüks makam araçları da var. İmamoğlu’nun "israf" dediği araçlar Yenikapı’da sergilenmişti.