Haberler
Giriş Tarihi : 17-11-2020 12:44   Güncelleme : 17-11-2020 12:44

İBB İtfaiyesi: Vaniköy Camii'ndeki Yangının Nedeni Elektrik Tesisatı

Tarihi Vaniköy Camii'nde çıkan yangın ile ilgili itfaiye raporunda yangının çıkış nedeninin elektrik tesisatı olduğu belirtildi.

İBB İtfaiyesi: Vaniköy Camii'ndeki Yangının Nedeni Elektrik Tesisatı

İBB, tarihi Vaniköy Camii'nde çıkan yangına ilişkin İstanbul İtfaiyesi raporunun tamamlandığını söyledi. Raporda yangının elektrik tesisatından kaynaklanan bir sorundan ötürü meydana geldiği belirtildi.

Raporda, "Yangının seyri ve söndürülmesini müteakip yapılan araştırma ve inceleme neticesinde, cami dahilinde bulunan lojman sakinleri tarafından bir koku hissedilerek güney cephedeki yalının teknik personeli ile cami dahili kontrol edilerek elektrik sigortalarının kapatıldığı öğrenilmiştir. Mahallinde yapılan araştırmada yangın başlangıç ve ağırlık sebebinin camiye girişe göre sol asma kat 2. pencere civarı olduğu tespit edilmiştir. Bu bölümde yapılan araştırmada, camiye girişe göre sol duvarda elektrik dağıtım panosunun olduğu, devamındaki pencere boşluğunda elektronik ses sistemi, kamera kayıt cihazı ve klima ünite tesisatı bulunduğu görülmüştür. Bu bölgeden dağılan ve ahşap kaplamaların arasından geçen çoklu elektrik tesisat kablolarında oluşan elektriksel ısınma sonucu izolasyonlarının tutuşmasıyla yanmanın başladığı, ahşap döşeme malzemeleri ve çatıya sirayet ederek binanın tamamına yayılması neticesinde yangın olayının meydana geldiği kanaatine varılmıştır" ifadeleri kullanıldı.