Haberler
Giriş Tarihi : 04-03-2021 13:44   Güncelleme : 04-03-2021 13:53

İBB Şehir Tiyatroları’nda Meslektaşlarını Taciz Eden Uğur Arda Aydın'ın Davası 9 Yıl Sonra Görüldü

Meslektaşları Nazife Aksoy ile Mana Alkoy’u taciz ettiği iddiasıyla hakkında, “Cinsel taciz” suçundan dava açılan oyuncu Uğur Arda Aydın hakim karşısına çıktı.

İBB Şehir Tiyatroları’nda Meslektaşlarını Taciz Eden Uğur Arda Aydın'ın Davası 9 Yıl Sonra Görüldü

İstanbul 15. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya sanık Uğur Arda Aydın ile Nazife Aksoy ve Mana Alkoy avukatlarıyla birlikte katıldı.

Sanık Aydın, 2012 yılındaki bir oyunda yönetmen tarafından kendisine verilen bir mizanseni yaptığını ve Mana Alkoy’un rahatsız olduğunu söyledi. Aradan geçen 7 yıl sonra yapılan şikayetin manidar olduğunu ileri süren Aydın, “Bu konuda savunma yaptığım için hicap duyuyorum. Şehir Tiyatroları’nda Genel Sanat Yönetmenliğine aday olduğum bir dönemde bu şikayetlerin yapılması çok manidar. Bu beni maddi ve manevi zarara uğratmıştır. Müşteki Nazife Aksoy ise birlikte çalıştığımız bir oyuna iki kez mazeretsiz gelmedi. Bu nedenle hakkında rapor tutulmasını istedim. Bu nedenle asılsız şikayette bulunduğunu düşünüyorum” diyerek kendini savundu.

Mana Alkoy, Uğur Arda Aydın’ın ifadesinin aksine yönetmenin bilgisi dışında ve seyircinin göremeyeceği bir açıda kendisine iki kez aynı hareketi yaptığını söyleyerek şikayetçi olduğunu belirtti.

Nazife Aksoy ise oyun öncesi kuliste sanık Aydın’a merhaba dediği sırada kendisini dudağına çok yakın yerden öptüğünü söyleyerek, “Kafamı çekmesem neredeyse dudağımdan öpecekti. Sonrasında oyun arasında sanık ‘şiitt’ diyerek bana seslendi. Hem bana doğru yürüyor hem de beni yanına çağırıyordu. Yönetmen yardımcısı olduğu için oyunla ilgili bir şey söyleyecek sandım. Ona doğru yürüdüm. Yanıma gelince iki eliyle başımdan tutup, dudağımın kenarından öptü. Neye uğradığımı şaşırdım, etrafıma baktım, çok sinirlendim, oradan ayrıldım. Kendimi çok kötü hissettim. Sonra yanına gittim biriyle konuşuyordu. Ona, 'Bana böyle davranamazsın' dedim. O da hiç unutmuyorum bana 'Sen bana hiçbir şey yapamazsın' dedi. Sahnedeki oyuna geri dönmek zorundaydım. Ama herkes bende bir tuhaflık olduğunu anladı. Sadece çok yakın bir arkadaşıma anlatabildim” dedi.

Aksoy, Uğur Arda Aydın'ın ''Seni öpmek istesem öperdim ama burada yapmazdım. Sen akıllı bir kadınsın, ben de akıllıyım. Bu olayı abartma'' dediğini belirtti.

Alınan ifadelerin ardından mahkeme tanıkların dinlenmesi için duruşmayı erteledi.