Haberler
Giriş Tarihi : 22-11-2020 02:20   Güncelleme : 22-11-2020 02:20

İçişleri Bakanı Soylu'nun İstifa Edebileceği İddia Edildi

Gazeteci Ahmet Takan, Arınç'ın son çıkışını Erdoğan'ın bilgisi dahilinde yaptığını kaleme aldığı yazısında ayrıca Bakan Soylu'nun da istifa edebileceği iddiasına yer verdi.

İçişleri Bakanı Soylu'nun İstifa Edebileceği İddia Edildi

Korkusuz yazarı Ahmet Takan, bugünkü köşesinde 'Erdoğan, Arınç’a “konuşabilirsin Bülent abi” demiş…' başlıklı bir yazı yayımladı. Takan'ın yazısında yer alan özellikle Bülent Arınç ve Süleyman Soylu'ya ilişkin iddialar ise gündeme damgasını vurdu.

Osman Kavala ve Selahattin Demirtaş'ın tutukluluk hallerinin sürmesini eleştirerek tahliye edilmeleri gerektiğini kaydeden Bülent Arınç'ın bu çıkışının Partili Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın bilgisi dahilinde olduğunu savunan Takan'ın yazısının ilgili bölümü şöyle:

"“Bülent abi” nin bu açıklamaları kamuoyunda “Pek yakında Selahattin Demirtaş ile Osman Kavala serbest bırakılacak” algısının pekişmesine yetti de arttı. Peki durum gerçekten öyle mi?.. Saray kaynaklarıma sormak ve sizleri aydınlatabilmek için  perde arkasını kurcalamaktan başka çarem yoktu. Yine öyle yaptım. Yazılmak kaydıyla ulaştığım bilgileri şöyle sıralayım;

- Bülent Arınç, son günlerdeki çıkışlarının hepsini Tayyip Erdoğan’ın bilgisi ve onayıyla yapıyor.

- O bombaları, “Bülent Arınç yine vitesten atmış” diye yorumlamayın. Yanılırsınız.

- Sadece Osman Kavala ve Selahattin Demirtaş’ın salıverilmesi değil söz konusu olan. Yakın zamanda hem de Anayasa Mahkemesi üzerinden daha geniş bir af kararı duyarsanız da şaşırmayın."

"Soylu'nun da İstifa Haberini Alırsam Ben Şaşırmam"

Ankara kulislerinde konuşulanları satırlarını taşıyan Takan'ın yazısında dikkat çeken bir diğer iddia ise İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'na ilişkin oldu. Pandemi sürecindeki tarihi hatasının ardından Twitter hesabı üzerinden istifa eden ancak Erdoğan'ın istifasını kabul etmemesi üzerine görev eden Soylu'nun aynı adımı yeniden atabileceğini Takan, yazısına şu cümlelerle taşıdı:

"İktidarın küçük ortağı MHP koridorlarında bugünlerde aşırı bir tedirginlik ve telaş hakim. Her odada “ acaba ne oluyor” sorusuna yanıt aranıyor. “Tayyip Erdoğan vaz geçer”, “vaz geçmez” diye papatya falına bakılıyor. “Vazgeçecek olsa Devlet Bahçeli ile pikniğe mi gidilirdi?”.. O kadarını bilemem ama değerli okurların elinde bir parametre olsun diye ifade edeyim;

Yakın bir zaman içinde herhangi bir sosyal medya hesabı üzerinden İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun da istifa haberini alırsam ben şaşırmam. Siz de şaşırmayın!..

Ha o zaman, “Bu iş  herhalde oluyor” diyecek kıvama geliriz. Ufukta görünen güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçiş için biraz daha fazla umutlanabiliriz."