Haberler
Giriş Tarihi : 01-10-2021 17:42   Güncelleme : 01-10-2021 17:42

İçişleri Bakanlığı Cumhurbaşkanlığını Dinlemiyor

Sayıştay İçişleri Bakanlığı'na ilişkin 24 sayfalık denetim raporu yayımlandı.

İçişleri Bakanlığı Cumhurbaşkanlığını Dinlemiyor

Sayıştay’ın 2020 yılı denetim raporuna göre, İçişleri Bakanlığı’nın 2020 yılı bütçesi 9 milyar 672 milyon 218 bin TL olarak belirlendi. Bakanlığın bütçesi ise, merkezi bütçenin de yüzde 0,83’ünü kapsıyor. 

OdaTV'nin haberine göre, Sayıştay denetiminde İçişleri Bakanlığı’nın ihale mevzuatına uymaksızın doğrudan protokoller yaptığını yazdı.

Yazıda şu ifadeler kullanıldı:

 “İç Güvenlik Stratejileri Dairesi Başkanlığınca, düzenlenen muhtelif programlar nedeniyle davet edilen misafirlerin ve geçici görevler dolayısıyla görevlendirilen personelin uçak biletleri ile havalimanı transferi taşımacılık hizmeti alımlarının kamu ihale mevzuatına uyulmaksızın bir firma ile protokol düzenlenerek temin edildiği görülmüştür.

Sayıştay yine, Bakanlığı araç kiralamalarıyla ilgili yaptığı alımlarda ihale yöntemini kullanmamasını eleştirerek, “Destek Hizmetleri Dairesi Başkanlığınca, Bakanlık merkez teşkilatı makam ve koruma hizmetlerinde kullanılmak üzere (8) adet sürücülü araç kiralama hizmet alımı işinin ihale usulleri kullanılarak yapılması gerekirken doğrudan teminle gerçekleştirildiği tespit edilmiştir.

Bu durum karşısında, 2,5 yıldır pazarlık usulüyle temin edilmekte olan söz konusu hizmet alımı işinin 758 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı eki Usul ve Esaslar’ın 14’üncü maddesinin 1’inci fıkrası (h) bendindeki şartların sağlanmaması nedeniyle ivediliğinden bahisle doğrudan teminle gerçekleştirilmesinin mümkün olmadığı düşünülmektedir.”ifadelerli kullanıldı.