Haberler
Giriş Tarihi : 31-08-2021 19:48   Güncelleme : 01-09-2021 00:46

İçişleri Bakanlığı'ndan Aşı Olmamış Vatandaşlar İçin Yeni 'PCR Genelgesi'

İçişleri Bakanlığı aşılanmamış olan yurttaşları ilgilendiren bir genelge yayımladı.

İçişleri Bakanlığı'ndan Aşı Olmamış Vatandaşlar İçin Yeni 'PCR Genelgesi'

81 ilin valiliklerine İçişleri Bakanlığı tarafından gönderilen yeni genelgeye göre aşılarını yaptırmamış öğretmen, kantin çalışanı, öğrenci servisi personeli ve benzeri -öğrencilerle bir araya gelecek- tüm görevliler haftada iki defa PCR testi yaptırmak zorunda tutulacak.

Söz konusu zorunlu PCR testlerinin sonuçları okulların idareleri tarafından gerekli işlemler yapılmak üzere kayıt altına alınacak.

Bunun yanında aşılarını yaptırmamış olan vatandaşların okul, sinema, tiyatro, konser, şehirlerarası toplu taşıma araçları ve benzeri toplumsal alanlara negatif PCR testi sunması gerekecek.

Bu kısıtlamalar 18 yaş üzeri vatandaşlar için geçerli olacağı belirtilirken genelgede şu ifadelere yer verildi:

  1. "Öğretmenler, eğitim personeli, kantin çalışanları ve öğrenci servisi personelinin aşı süreçlerini tamamlanmış olması önerilmekle birlikte başta öğretmenler olmak üzere eğitim personeli, kantin çalışanları ile öğrenci servislerinin şoför ve rehber personeli gibi öğrencilerle bir araya gelecek kişilerin/görevlilerin aşılı/geçirilmiş hastalık durumunda (Covid-19 hastalığı sonrası bilimsel olarak bağışık kabul edilen süreye göre) olmamaları halinde; bu kişilerden haftada iki kez PCR testi ile taranmaları istenilecek ve sonuçlar okul idaresi tarafından gerekli işlemler yapılmak üzere kayıt altında tutulacaktır.
  2. PCR negatif test zorunluluğu istenilen alanlara (okul, sinema, tiyatro, konser vb.) girmek isteyen ya da şehirlerarası toplu taşıma araçlarını (uçak, tren, otobüs vb.) kullanacak olan kişiler; aşılama süreçlerinin tamamlanmış veya hastalığı geçirmiş kişi durumunda olup olmadığını Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması üzerinden kontrol ederek PCR negatif test raporu almaları gerekip gerekmediğini öğrenebileceklerdir.
  3. Aşı süreci tamamlanmayan veya hastalığı geçirmemiş kişilerden, belirli alanlara girişte (okul, sinema, tiyatro, konser vb.) ya da şehirlerarası toplu taşıma araçlarını (uçak, tren, otobüs vb.) kullanma sırasında istenilecek PCR negatif test sonucu 18 yaş ve üzeri vatandaşlarımız için uygulanacaktır."