Haberler
Giriş Tarihi : 15-03-2021 11:03   Güncelleme : 15-03-2021 11:03

İğne Olduktan Sonra Yüzde 44 Engelli Kaldı, Kaymakamlık Soruşturma İzni Vermedi

İsmail İnam, ağrı kesici iğne olduktan sonra 'siyatik sinir yaralanması' sebebiyle yüzde 44 engelli kaldı.

İğne Olduktan Sonra Yüzde 44 Engelli Kaldı, Kaymakamlık Soruşturma İzni Vermedi

Zonguldak’ın Gökçebey ilçesinde yaşayan İsmail İnam, 16 Ağustos 2020'de bel ağrısıyla başvurduğu Gökçebey Devlet Hastanesi’nde görevli doktorun önerisiyle ağrı kesici iğne yaptırdı.

Hemşire tarafından kalçasına iğne yapılan İnam’ın bir süre sonra sol ayağında his kaybı oluştu. Hemşirenin his kaybı zamanla geçer sözü üzerine evine dönen İnam, şiddetli ağrı yaşamaya başlayınca tekrar hastanenin yolunu tuttu.

İnam'a, bir gün sonra gittiği aynı hastanede 'ağrılarının belinden kaynaklandığı ve zamanla geçeceği' söylendi ancak ağrıları geçmeyen İnam, tekrar hastaneye gidince ‘siyatik sinir yaralanması’ teşhisi konuldu.

Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesi’ne yatırılan İsmail İnam, 30 gün fizik tedavi gördü. İnam’ın sol ayağında şişlik ve yürümesinde aksaklık oluştu.

Yüzde 44 Engelli Raporu Verildi

Sürekli ilaç kullanmak zorunda kalan İsmail İnam’a Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Sağlık, Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde yüzde 44 engelli raporu verildi. Olayın ardından Cumhuriyet Başsavcılığı’na acil serviste görevli doktor ve hemşireler hakkında suç duyurusunda bulunan İnam'a soruşturma izni verilmedi.

Hastane kayıtları ve bilirkişi raporlarının savcılığa delil olarak sunulmasına rağmen ön inceleme raporu, bilirkişi raporu ve ifade tutanakları ile elde edilen bilgiler sonucu enjeksiyona bağlı gelişen siyatik sinir yaralanmasının tıbbi komplikasyon olarak değerlendirilebileceği gerekçesiyle sorumlular hakkında soruşturma izni vermedi.

İnam, avukatı Soner Çıvak aracılığıyla Ankara Bölge İdare Mahkemesi’ne başvurarak karara itiraz etti ve ''Şu an yüzde 44 engelli raporum var. Ben şikayetçi oldum. Kaymakamlık tarafından ise sorumlu kişilere soruşturma açılmasına izin verilmemiş. Kim haklı, kim haksız soruşturma açılarak mahkemenin karar vermesini istiyorum. Kim haklı, kim suçsuz orada ortaya çıksın. Ben ilk defa böyle bir şey görüyorum ve duyuyorum. Benim bu iğne nedeniyle hayatım karardı. Ömür boyu engelli kaldım. Bir saat çalışırsam, 3 saat dinleniyorum. Ben soruşturma açılmasını istiyorum. Mahkeme kararı versin. Varsa suçları soruşturmada çıksın. Ben bunu istiyorum sayın yetkililerden. Benim hayatım kararmış şekilde. Çalışamaz durumdayım. Ağrılarım, sancılarım çok'' dedi.