Haberler
Giriş Tarihi : 01-06-2021 11:56   Güncelleme : 01-06-2021 12:15

İki Şehirde Ormanlık Alanda Mangal Yapma Yasağı

Kastamonu ile Sinop'ta ormanlık alanda ateş yakılması ve mangal yapılması yasaklandı.

İki Şehirde Ormanlık Alanda Mangal Yapma Yasağı

Kastamonu ve Sinop'ta geçerli olacak 'ormanlık alanda ateş yakılması ve mangal yapılması yasağı' hakkında bilgi veren Kastamonu Orman Bölge Müdürü Fahri Sönmezoğlu, yasağa uymayan kişilere Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri tarafından işlem uygulanacağını açıkladı. 

Doğa ve ender tabiatıyla sağlık ve sıhhat kaynağı olan ormanlara atılan her türlü çöp ve atık maddenin hesabının sorulması gerektiğini söyleyen Sönmezoğlu, ekiplerin alanlarda geniş güvenlik önlemleri alacağını kaydetti.

Orman köylüsüne ve vatandaşlara seslenen Kastamonu Orman Bölge Müdürü Fahri Sönmezoğlu, “Biz, ormanları evimiz olarak görüyoruz. Siz de bizde ve gelen misafirlerimizde evimizi suyumuzu kirletmeden bu güzelliklerden yararlanmalıyız” dedi.

Köy Halkı ile Çöp Toplama Etkinliği Düzenlenecek

Konu hakkında açıklama yapan Sönmezoğlu'nun açıklamaları şu şekilde:

''Tüm üretim çalışmalarında saha tesliminde mutlaka çöp olup olmadığı kontrol edilecek ve varsa kurum mensupları tarafından temizlenecektir. İşletme Müdürleri bu konuda yeteri kadar çöp poşeti ve eldiven temin edecektir. Aynı durum üretim bitiminde sahanın geri alımında kontrol edilerek saha da herhangi bir çöp ve atık maddenin olmadığı tespit edilecektir. Üretim verilirken mutlaka bu madde özel maddeler kısmına yazılarak üretim sonunda çöp ve atık madde bulunan sahalarda yüzde 10 ve yüzde 25 hakları verilmeyecektir.

Yangın mevsimi dolayısıyla orman içinde ateş yakılması ve mangal yapılması engellenecektir. Pikniklerin ateş yakılmadan yapılması sağlanacaktır. Bu konuda talimatlara uymayıp zorluk çıkaranlara gerekli işlem yapılacaktır. Tüm teşkilat mensupları doğada olmaması gereken atık maddelerin uzaklaştırılması için inisiyatif kullanacak ve ormanların temiz olması sağlanacaktır. Tüm işletme müdürlükleri en az bir köyde farkındalık oluşturmak için köy halkı ile koordineli mutlaka temizlik (çöp toplama etkinliği) düzenlenecektir. Yerel basına ve HİDİ Şubesine bilgi vererek haber yapılacaktır.''