Haberler
Giriş Tarihi : 18-09-2021 11:27   Güncelleme : 18-09-2021 11:42

İki Türk Askerinin Yakılması Fetvasını Veren IŞİD'li Gözaltına Alındı

Türk askerleri Sefter Taş ve Fethi Şahin’in Suriye’de yakılması fetvasını veren 'IŞİD kadısı' Alwi gözaltına alındı.

İki Türk Askerinin Yakılması Fetvasını Veren IŞİD'li Gözaltına Alındı

22 Aralık 2016'da Sefter Taş ve Fethi Şahin’in yakılması fetvasını veren IŞİD kadısı “Ebu Abdullah el Şami” kod adlı Jamal Abdul Rahman Alwi’nin tutuksuz yargılandığının ortaya çıkması üzerine, sosyal medyada linç kampanyası başlatılmıştı. Suçluları yalnızca Twitter'da hashtag açıldığı durumda içeri alan AKP yönetimi, tepkilerin ardından Alwi'yi gözaltına aldı.

Gaziantep İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından gözaltına alınan Alwi'nin yıllardır Gaziantep'te yaşadığı ve kuşçuluk yaptığı tespit edildi. Alwi'nin 15 Haziran 2020’de ‘Delillerin toplanmış olması ve karartma ihtimalinin bulunmaması, sanığın ailevi ve şahsi mazereti’ gerekçesi gösterilerek 2 Mart 2021’de tahliye edildiği öğrenildi. Alwi hakkında iki Türk askerinin şehit edilmesine ilişkin bir soruşturma olduğu, ancak henüz bir dava açılmadığı bilgisi verildi.

''Devlet Bir IŞİD’liye Değil Oğluma Sahip Çıksın''

Yakılarak şehit edilen Sefter Taş’ın babası Aydın Taş,  “Devlet bana ‘oğlunun intikamı kat be kat fazlasıyla alındı’ diyor. Peki, bu iddialar doğruysa bu Allah’ın cezası, elini kolunu sallayarak nasıl geziyor? Nasıl dükkân açıyor? Oğlum öleli altı yıl olacak. Benim içimdeki acıyı kim söndürecek. Ne yapmam lazım? Benim de kendimi yakmam mı lazım. İddialar doğru ise ben bu ülkede adalet diye bir şey yok, derim. Haberi görünce tüylerimiz diken diken oldu.

İddialar doğruysa eğer yetkili makamlara çağrımdır. Bu adam yaşıyorsa eğer oğluma yaptığı işkencenin bedelini ödesin. Hakkında bir an önce dava açılsın. Biz köyde yaşadığımız için elimiz kolumuz her şeye ulaşmıyor. Biz yetkili makamlardan açıklama bekliyoruz. İddilar doğruysa devlet bir IŞİD’liye değil oğluma sahip çıksın” dedi.