Haberler
Giriş Tarihi : 26-02-2021 00:44   Güncelleme : 26-02-2021 00:44

İklim Değişikliği ile Mücadele için Meclis'te Komisyon Kuruldu

TBMM Genel Kurulunda, küresel iklim değişikliğinin etkilerinin en aza indirilmesi, kuraklıkla mücadele ve su kaynaklarının verimli kullanılması için alınması gereken tedbirlerin belirlenmesi amacıyla Meclis Araştırma Komisyonu kuruldu.

İklim Değişikliği ile Mücadele için Meclis'te Komisyon Kuruldu

Meclis'teki bütün parti gruplarının, birleştirilerek görüşülen araştırma önergeleri hakkında İYİ Parti Grubu adına söz alan Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, son yılların en kurak dönemini yaşayan Türkiye'de, son 50 yılda toplam 36 gölün kuruduğunu söyledi.

Türkiye'de suyun yüzde 10'luk bölümünün içme ve kullanma suyu olarak kullanılırken yüzde 18'lik bölümünün sanayide, yüzde 60'ının ise tarımsal sulamada kullanıldığını dile getiren Yaşar, vahşi sulama ve salma sulamadan vazgeçilmesi, park ve bahçe sulamalarına düzenleme getirilmesini istedi.

Yaşar, suyun yanlış kullanımının önüne geçilebilmesi için su planlaması yapılmasını talep etti.

"Milli su kanunu oluşturulmalı"

MHP İzmir Milletvekili Hasan Kalyoncu, küresel iklim değişikliğinin, ulusal güvenlik açısından ele alınması gerektiğini söyledi.

Türkiye'nin, küresel iklim değişikliğinin sonucu olarak kurak bir iklime sahip olacağının tahmin edildiğine dikkat çeken Kalyoncu, botanik bahçelerine ayrılan alanların çoğaltılması ve Ankara'daki botanik bahçesine önem gösterilmesi gerektiğini kaydetti.

"Tarım kentleri bir an önce hayata geçirilmeli" diyen Kalyoncu, kırdan şehre göçün de bu şekilde önüne geçilebileceğini belirtti.

İklim değişikliğinin etkilerinin, insan güvenliği için kritik eşikleri de beraberinde getirdiğini işaret eden Kalyoncu, ekolojik güvenliğin, iklim değişikliğiyle olumsuz yönde etkilendiğini dile getirdi.

Kalyoncu, sorunu ekosistem merkezli incelemenin önemine değinerek yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanmanın hayatî bir önemi haiz olduğunu söyledi.

Su kaynaklarının korunması ve sürdürülebilir şekilde geleceğe aktarılmasını sağlayabilmek için birçok bakanlığın ve kurumun iş birliği içinde çalışması gerektiğini vurgulayan Kalyoncu, "İklim değişikliği, etkileri ve su yönetimi, bakanlıkları da içine alacak şekilde Cumhurbaşkanlığı tarafından planlanması gereken sorunlarla dolu bir alandır" dedi.

Su yönetiminde idarî bir karmaşanın hakim olduğuna dikkat çeken Kalyoncu, "milli su kanunu" oluşturularak bu karmaşaya son verilmesini istedi.

"Geç kalındı ama iyi ki kuruluyor"

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, kurulacak araştırma komisyonuna ilişkin "Geç kalındı ama iyi ki kuruluyor." dedi.

Paris Anlaşması'nın neden yürürlüğe konulmadığını soran Öztunç, "İklim kriziyle mücadele ediyorsanız, önce kömürle çalışan termik santraller teknolojisine son vermeniz gerekiyor" diye konuştu.

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, "Onlara rağmen Kanal İstanbul'u da yapacağız. İnadına yapacağız" sözünü hatırlatan Öztunç, "Milletle inatlaşılmaz. Milletle inatlaşanlar, giderler. Siz de gidecekseniz" ifadelerini kullandı.

"Çöp, çamur, çukur zihniyetine 'dur' dedik"

AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, iklim değişikliğinin, "çağın kronik rahatsızlığı" olduğunu vurgulayarak "Vücudumuz bir hastalıktan sonra nasıl yavaş yavaş iyileşiyorsa, dünyamız da ancak güçlü ve sürekli bir tedaviyle yıllar süren bir mücadelenin ardından eski sağlığına kavuşabilir." dedi.

İklim değişikliğiyle mücadelede hassas bir on yıla girildiğine dikkat çeken Karaaslan, "Bugün karar alma mekanizmalarında bulunan bizlerin, günü kurtaran değil, sahip olduğu tüm değerleri geleceğe taşıyan bir anlayışla hareket etmek gibi bir sorumluluğu olduğunun da altını çizmek istiyorum" diyerek sözlerini sürdürdü..

Genel Kurulda konuşmaların ardından yapılan oylamada, Meclis'teki beş parti grubunun ortak önergesiyle, küresel iklim değişikliğinin etkilerinin en aza indirilmesi, kuraklıkla mücadele ve su kaynaklarının verimli kullanılması için alınması gereken tedbirlerin belirlenmesi amacıyla Meclis Araştırma Komisyonu kuruldu.

Komisyon, 19 üyeden oluşacak ve gerektiğinde Ankara dışında da görev yapabilecek.