Haberler
Giriş Tarihi : 10-10-2021 10:48   Güncelleme : 10-10-2021 11:10

İlber Ortaylı: İBB ve Merkezi Hükümet Arasındaki Çatışma Korkunç

Tarihçi İlber Ortaylı merkezi hükümetin İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin faaliyetlerini baltalamasını eleştirdi.

İlber Ortaylı: İBB ve Merkezi Hükümet Arasındaki Çatışma Korkunç

Tarihçi İlber Ortaylı, "Zavallı İstanbul. Türklerin ve Ortadoğu, Balkan dünyasının büyük başkenti" dediği yazısında "Türklerin ve Ortadoğu, Balkan dünyasının büyük başkenti. İnsanların oturduğu binaların sadece fiyatı pahalı, kalitesi o nispette düşük. Belediye hizmetleri tam anlamıyla ne zaman düzelecek? Bütün ulusal kurumların bu şehri desteklemesi gerekirken faaliyetleri baltalanıyor. İstanbul’dan İzmir’e kaçış bir kurtuluş değil. Hiç değilse Suriçi İstanbul’u düzenlemeye başlasak..." ifadelerini kullandı.

Hürriyet'teki köşesinde bugün yayımlanan yazısında "Merkezi hükümetle İstanbul Belediyesi arasında çatışma, bir rekabet ve ucuz siyasi manevra alanı olmaktan daha korkunç bir duruma geldi" diyen Ortaylı, "İnsanlar evlerine gidemiyor. Ortalıkta taksi diye birtakım tekelci kuruluşların saldığı sorumsuz bir esnaf grubu var. Canlarının istedikleri yolcuları alıyor, istemediklerini almıyorlar" ifadelerine yer verdi.

İstanbul'da ev satışının yabancılara mülk satma kurallarının dışına çıkarılması gerektiğini belirten Ortaylı, "Zira artık insanlar Ortadoğu’dan gelen lüks tüketim akımıyla rekabet edemez hale düştü. Büyükşehirle merkezi hükümet şehirdeki birkaç bin taksiye söz geçiremez haldedir. Unuttukları bir şey var; halkla en yakın temasta oldukları/olacakları ve not alacakları alanlardan biri ulaşımdır" dedi.

İstanbul'un Taksi Sorunu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin 9. defa sunduğu bin yeni taksi plakası teklifi UKOME'de yine reddedilmişti. İstanbul Büyükşehir Belediyesi şehirdeki taksi sorununa neyin neden olduğuna ilişkin bir belgesel yayımlamıştı.

TamgaTürk'ün dünya genelinde taksilerin nasıl işlediğine ilişkin "Dünyada Taksiler Nasıl İşliyor?" başlıklı dosya haberine erişmek için tıklayınız.