Haberler
Giriş Tarihi : 04-04-2021 12:25   Güncelleme : 04-04-2021 12:25

İletişim Başkanlığı'nın 1371 Gazetecinin Basın Kartını Yenilemediği Ortaya Çıktı

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'nın 1371 gazetecinin başvuruları bulunduğu halde basın kartlarını yenilemediği ortaya çıktı.

İletişim Başkanlığı'nın 1371 Gazetecinin Basın Kartını Yenilemediği Ortaya Çıktı

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nın, 1371 gazetecinin başvuruda bulunmalarına rağmen basın kartlarını yenilemediği anlaşıldı. Reddedilen başvurularla ilgili “İptal edilmesi başvuru sahibinin bir daha basın kartı alamayacağı anlamı taşımamaktadır. Aksine eksikliklerin giderilmesi halinde başvurular olumlu değerlendirilecektir” açıklaması geldi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca'nın, Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) basın kartı iptal edilen, kartları yenilenmeyen, başvuruları reddedilen ya da bekletilen gazetecileri sorması üzerine ortaya çıkan durumda, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Basın ve Yayın Dairesi Başkanlığı, cevaben "Basın mensupları tarafından, basın kartlarının yenilenmesi sürecinde 10 bin 486 başvuru yapıldı. Basın kartı yenileme başvurularına istinaden düzenlenen kart sayısı 9 bin 115" dedi.

Karaca'ya verilen cevapta, ayrıca, "Başvuru sayısıyla düzenlenen kart sayısı arasındaki fark; bir kısım başvuruların inceleme sürecinin devam etmesinin yanı sıra değerlendirme süreci devam ederken basın mensubunun işten ayrılması, vefatı, başvuru yapılan kurumdan/unvandan başka bir kurumda/unvanda çalışmaya başlaması, adli sicilinde basın kartı almasına engel bir durum ortaya çıkması gibi nedenlerle başvurunun iptal edilmesinden kaynaklanmaktadır. Bu başvuruların iptal edilmesi başvuru sahibinin bir daha basın kartı alamayacağı anlamı taşımamaktadır. Aksine eksikliklerin giderilmesi halinde başvurular olumlu değerlendirilecek. Yenileme kapsamında yapılan başvurulardan değerlendirme süreci devam eden başvuru sayısı 220. Basın kartı 14.12.2018 tarihinden 31.12.2020 tarihine kadar 1.238 adet basın kartı iptal işlemi yapıldı. Basın kartı iptal işlemleri Basın Kartı Yönetmeliği hükümleri çerçevesinde; işten ayrılma, kurumun kapanması, kart bilgilerinde değişiklik olması, kart süresinin dolması, yıpranmış kart başvurusu yapılması, unvan değişikliği, emeklilik, vefat vb. gerekçelerle yapılıyor. 09 Mart 2021 itibarıyla basın kartı sahibi basın mensubu sayısı ise 15 bin 145" ifadeleri kullanıldı.