Haberler
Giriş Tarihi : 03-10-2021 17:47   Güncelleme : 03-10-2021 17:47

İlk Kez Bir Cumhurbaşkanı Yanında Bakan Olmadan Ziyaret Yaptı

Ahmet Davutoğlu, hariciye geleneğinden geriye bir şey bırakmayan AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ı sert sözlerle eleştirdi.

İlk Kez Bir Cumhurbaşkanı Yanında Bakan Olmadan Ziyaret Yaptı

Türk Cumhuriyeti'nin asırlık hariciye geleneklerini bir bir yok eden AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a yönelik eleştiriler sürüyor. Erdoğan son olarak Rusya'nın Soçi kentine yaptığı ziyarette yanına hiçbir bakan almamış, Rus diktatörü Putin'le yaptığı görüşmenin ardından görüşmeye ilişkin bir basın toplantısı dahi düzenlememişti. 

Toplantının Türk diplomasi geleneğine aykırı olarak gerçekleştirilmesi nedeniyle birçok iddia ortaya atılmış, görüşmenin baş başa yapılmasını ve ortak basın toplantısı düzenlenmemesini Türk tarafının istemesinin görüşmede Erdoğan'ın birçok taviz vermesi nedeniyle gerçekleştiği ileri sürülmüştü.

Erdoğan'ı sert sözlerle eleştiren Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, "Sayın Cumhurbaşkanı Amerika'ya giderken söyledikleriyle enflasyonu, çiftçiyi, öğrencileri, kira meselesini anlamadığını, takip etmediğini gösterdi. Dönerken de diplomasinin en basit kurallarından dahi uzaklaştığını, bihaber olduğunu ve çevresinde diplomasiyi bilen kimsenin kalmadığını gösteren açıklamalarla, kendisine randevu vermeyen Biden'a duyduğu öfkeyle Soçi'ye, yanına Bakan bile almaksızın tam bir teslimiyet psikolojisi içinde gitti. Hem Amerika'dan hem de Rusya'dan, diplomasi bakımından hepimizi üzecek istiskal ölçeğinde bir tavırla karşılandı. Biden'dan randevu alamadı. Almış olsa Türk-Amerikan ilişkilerinin zirvesini yaşamış olacaktı sadece bir çay içmiş olsa… Rusya'da ise 3-4 saatlik bir toplantı için Bakanlarını bile yanına alamadan gitti. Yemek ikram ettiler mi bilmiyorum ama belki bir çay içebilmişlerdir. Böyle bir dış seyahat olmaz" diye konuştu.

İlk Kez Bir Cumhurbaşkanı Yanında Bakan Olmadan Ziyaret Yaptı

 

"Türkiye hiçbir ülkenin huzuruna, hesap veren, rapor veren ya da destek isteyen bir psikolojiyle oturmaz. Son Rusya ziyareti de, Amerika ile olan ilişkileri de, Çin ile olan edilgen tutum da diplomasimize kara leke olarak geçmiştir. İlk kez bir Cumhurbaşkanı veya geçmiş dönemde bir Başbakan yanında herhangi bir Bakan olmaksızın bir ziyaret gerçekleştirmek zorunda kaldı" diyen Gelecek Partisi lideri, "Bana gelen bilgiler, bazı duyumlar, bunun Rusya tarafından istendiği yönünde. Eğer Rusya tarafından böyle istenmişse durum daha da vahim. Türk heyetinde kimin yer alacağına başka bir ülke karar veremez. Eğer Erdoğan tarafından bu tercih edilmişse bu, şu demektir:  Kendi Bakanlarına ya bilgilerine güvenmiyor ya da sadakatlerine güvenmiyor. Her iki halde de Bakanları değiştirmesi lazım. Ya da Bakanların, ‘Bu bizim devlet onurumuza yakışmaz' deyip ayrılması lazım" ifadelerini kullandı.

Görüşmenin baş başa yapılmasını Türk tarafının istemiş olması gerektiğini söyleyen Davutoğlu, "Eğer Rusya istememişse bu çok vahim. Yani şunu demiş oluyor Rusya bu şekilde: ‘Seni bir şekilde kabul ederiz ve istediğimizi sana söyleriz. Sen de gereğini yaparsın.' Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı'na böyle bir tavır sergilenemez. Bunu sineye çeken Cumhurbaşkanı da tarihte, aynen Trump'un, ‘Ahmak olma' mektubu gibi diplomaside kara bir leke olarak bunu taşır" dedi.