Haberler
Giriş Tarihi : 15-09-2021 17:58   Güncelleme : 15-09-2021 18:12

İnce: Kılıçdaroğlu da Akşener de Aday Olmalı, Kesinlikle Çoklu Aday Olması Lazım

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, Cumhurbaşkanlığı için "Kesinlikle çoklu aday olması lazım" dedi.

İnce: Kılıçdaroğlu da Akşener de Aday Olmalı, Kesinlikle Çoklu Aday Olması Lazım

Cumhurbaşkanlığı seçimine yönelik aday tartışmalarına ilişkin konuşan Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, "Kesinlikle çoklu aday olması lazım. Bence Sayın Kılıçdaroğlu da, Akşener de aday olmalıdır, HDP de aday çıkarmalıdır. Aday sayısı ne kadar çok olursa, katılım o kadar yüksek olur. Buna rağmen Erdoğan, birinci turda 50+1'i alıyorsa zaten yapılacak bir şey yok" ifadelerini kullandı.

Cumartesi günü gerçekleştirilecek olan Memleket Partisi 1. Olağan Kurultayı öncesinde gazetecilerle buluşan Muharrem İnce kurultaya hızla gitmelerine ilişkin olarak "Biz 81 ili de bekleyebilirdik, neden beklemedik? Erken seçim dedikoduları var, biz seçime girmek istiyoruz. Ya sayın cumhurbaşkanı seçime götürür ya da 360 milletvekili lazım. Her iki durumda da erken seçim olma ihtimali cumhurbaşkanına bağlı. Biz hazırlıklarımızı tamamladık. Cumartesi günü saat 10.00'da büyük kurultayımızı yapıyoruz. Her şeyimiz şeffaf" dedi.

Delege Ağalığına Son Verdik

Partide genel başkanlık için üyelerin oylarıyla karar verilmesi ilkesi getirdiklerini beliten İnce, "Türkiye'de bir devrim yaptık. Bugün 12 bin 800 kişi oy kullanır, yarın 128 bin kişi oy kullanır. Öbür gün 1 milyon 280 bin kişi oy kullanır. Gerçekten bir devrimdir bu. Bir başlangıçtır, bir özgüvendir bir yola çıkıştır. Üyelerin önüne sandığı koyduk. Tabii ki bugün Muharrem İnce çıkacak ama yarın meçhul. Keşke bütün siyasi partiler bu şekilde olmuş olsa. Yani delege ağalığına son verdik biz" şeklinde konuştu.

Kesinlikle Çoklu Aday Olması Lazım

"Yorgun Erdoğan'ın gitmesi gerektiğini" belirten İnce, "Ama siyaset bir iddia ve ikna işidir. Biz iddiamızı ortaya koyuyoruz. Bir partinin genel başkanının mevcut sisteme göre cumhurbaşkanı adayı olması haber bile değildir. Olmuyorsa haberdir. Mutlaka olmalıdır" dedi.

Millet İttifakı'nın tek adayla seçime gitmesi önerisinin "matematik blmeyenlerin işi" olduğunu söyleyen İnce, çoklu adayın seçime katılımı artıracağını belirterek "2014 seçimlerinde katılım yüzde 74'tü. Tek aday vardı. 14 partinin adayı Ekmeleddin İhsanoğlu'ydu. Tam da Erdoğan'ın istediği gibiydi. 2018'de beş aday vardı, katılım yüzde 84'tü. 10 puan fazla" diye konuştu.

"Bence Sayın Kılıçdaroğlu da Akşener de aday olmalıdır, HDP de aday çıkarmalıdır. Aday sayısı ne kadar çok olursa, katılım o kadar yüksek olur. Buna rağmen Erdoğan, birinci turda 50+1'i alıyorsa zaten yapılacak bir şey yok. Ama bu adaylar topluma söz vermelidir. İkinci tura kalırsak kim ikinciyse onu desteklemek üzere söz vermelidir. Öyle yapılabilir. Ama çatı adayla gidilmesi katılımı düşürecektir" diyen İnce, Memleket Partisi'nin kuruluşu nedeniyle kendilerine kızanlara ise Kılıçdaroğlu'nun "dostlarımız" ifadesini işaret ederek "Bir sokakta kebapçı dükkanınız olsaydı, yanda da ben dükkan açsaydım, siz içten içe bana kızmaz mıydınız? Kebapçı bile kızıyorsa, siyasi partiler hayda hayda kızacaktır, bu normaldir. Biz işimize bakacağız, alınganlık gösterdiğimiz yok. Doğru bir iş yaptığımıza inanıyoruz. Herkes dostları arasına giriyorsa, biz de dostu sayılırız, canınızı sıkmayın. Biz de düşman değiliz" ifadelerini kullandı.

Sistemde Önemli Olan Güçler Ayrılığı

"Dünyada Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi diye bir sistem yoktur, Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem diye de bir şey yoktur. Güçlendirmeyince farklı mı oluyor?" diyen İnce, "Önemli olan güçler ayrılığıdır sistemde....Türkiye'de güçler ayrığı yok, yasama iktidarın kontrolünde. Bu sistem parlamenter sistem olsa ne olacak? Bu sistemi doğru bulmuyorum ama geçmiş sistem doğru muydu? Hayır...Bugün kötünün kötüsü olması, eskiyi geri getireceğiz anlamına gelmez. Adıyla uğraşmıyorum. Güçler ayrılığı olursa o sistemi destekleyeceğiz" diye konuştu.