Haberler
Giriş Tarihi : 14-01-2021 15:17   Güncelleme : 14-01-2021 15:17

İnşaat Çalışmasını İzlerken Tarihi Eser Buldu

Bursa'da, evinin balkonunda bir inşaatın çevre düzenlenme çalışmalarını izleyen Erdoğan Tunaboylu, iş makinesinin topraktan bir taş çıkardığını gördü.

İnşaat Çalışmasını İzlerken Tarihi Eser Buldu

DHA'nın haberine göre taşı suyla yıkayarak incelediği sırada kabartmaları fark eden Tunaboylu, durumu yetkililere bildirdi. Yetkililerce yapılan incelemede, taşın Roma Dönemi’ne ait mezar steli olduğu belirlendi.

2 bin yıllık olduğu tahmin edilen mezar steli, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ekiplerince korumaya alındı. Taşın, incelenmek üzere arkeoloji müzesine götürüleceği öğrenildi.

Eserin bulunmasını sağlayan Tunaboylu kendisiyle yapılan ropörtajda şu sözleri kullandı:

"Bugün inşaat alanında çevre düzenlemesi yapılırken mutfaktan yemek aldım. Dışarıya baktığımda kepçenin topraktan düzgün bir parça çıkardığını gördüm. Daha sonra parçaları incelemek istedim. Önce alttaki parçayı inceledim. Kabartma aradım ama onda yoktu. Toprağın altındaki parçaya da bakmak istedim. O taşta ilk olarak üçgen şekli fark ettim. Tek kişi kaldırmak çok zordu. Daha sonra eniştemle kapımın önüne taşıdım. Taşı yıkadık ve kabartma olduğunu fark ettik. Gerekli yerlere durumu bildirdik."