Haberler
Giriş Tarihi : 15-04-2021 22:05   Güncelleme : 15-04-2021 22:21

İnsanlar Yüzünden Dünya Ekosisteminin Yalnızca Yüzde Üçü Bozulmamış Hâlde

Güncel bir araştırmaya göre dünya arazisinin yalnızca yüzde üçüne karşılık gelen bir alanın ekolojik olarak korunmuş hâlde olduğu tespit edildi.

İnsanlar Yüzünden Dünya Ekosisteminin Yalnızca Yüzde Üçü Bozulmamış Hâlde

Medyascope'un The Guardian'dan aktardığı haberine göre, son araştırmalar, Dünya arazisinin yalnızca yüzde üçüne karşılık gelen bir alanın ekolojik olarak korunmuş hâlde kaldığını gösteriyor. Bu korunmuş alanlarda yaşayan hayvanlar ve habitat, insan faaliyetleri tarafından rahatsız edilmiyor.

İnsanlar tarafından bozulmadan kalan son doğal alanlar, ağırlıklı olarak Amazon ve Kongo tropik ormanlarında, Sibirya’nın doğusu ve Kanada’nın kuzeyindeki orman ve tundralarda ve Sahra Çölü’nde yer alıyor. Avustralya’da ise doğal ekosistem özelliklerini koruyan alanların bulunmadığı tespit edildi.

Araştırma, aynı zamanda, az sayıda ama kritik önem taşıyan fil ve kurt gibi bazı hayvanların ait oldukları coğrafyaya yeniden kazandırılmasıyla ekolojik bütünlüğe sahip bölgelerin oranının yüzde 20’ye kadar çıkarılabileceğini de gösteriyor.

Daha önce yapılan araştırmalarda, uydu aracılığıyla çekilmiş fotoğraflar temel alınarak Dünya’daki “insan faaliyetinden az etkilenmiş ya da etkilenmemiş alanlar”ın oranının yüzde 20-40 arası olduğu tahmin edilmişti. Frontiers in Forests and Global Change bilim dergisinde yayımlanan yeni araştırmayı yürüten bilim insanları ise bu alanların, uzaydan bakıldığında zarar görmemiş olarak göründüğünü ancak kritik canlı çeşitliliği bakımından kötü bir durumda olabileceğini belirtti.

Altı kıtadan 50’den fazla ülkenin oluşturduğu High Ambition Coalition (HAC), Dünya’nın üçte biri kadar bir alanın korunması ve doğa kıyımının sona ermesi için ocak ayında Paris’te bir protokole imza attı. Türkiye ise bu koalisyonda yer almadı.