Haberler
Giriş Tarihi : 04-06-2021 09:12   Güncelleme : 04-06-2021 09:30

Interpol, 773 FETÖ’cü İçin Kırmızı Bülten Talebini Reddetti

TBMM Dışişleri Komisyonu’nda Türkiye’nin FETÖ ile ilgili 773 kırmızı bülten talebinin Interpol tarafından reddedildiği açıklandı.

Interpol, 773 FETÖ’cü İçin Kırmızı Bülten Talebini Reddetti

Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, Interpol’ün FETÖ iade talepleri konusunda çekimser davrandığını belirtti. Interpol ile ilişkilerde 3 konuda problem yaşandığını belirten Kıran, “FETÖ konusunda işbirliğimiz arzu edilen seviyede değil, İstanbul’daki genel kurul önemli fırsat olacak. Başta FETÖ olmak üzere PKK, KCK, DEAŞ, DHKP-C gibi terör örgütleriyle mücadelemiz ve iptal ya da reddedilen kırmızı bültenlerimiz konusundaki haklı pozisyonumuzu katılımcılara ayrıntılarıyla izah edeceğiz” dedi.

Sorun yaşanan 3 konudan ilkini Kıran, ''Öncelikle, kırmızı bülten ve iade taleplerimizin reddedilmesi, yine kırmızı bültenlerin silinmesi ve Kayıp ve Çalıntı Seyahat Belgeleri Sistemi’ne ülkemiz makamlarınca yapılan veri girişlerinin silinmesi. Bunlar devam eden problemler. Zirvede bunların kabul edilemeyeceği, Interpol’ün üzerine düşeni yapmadığı, Interpol’ün bir yargı makamı olmadığı ve suçla mücadeleyi kolaylaştırmayı amaçlayan bir örgüt olduğu, tek odak noktasının DAEŞ olmaması gerektiği, DAEŞ’e karşı en büyük mücadeleyi ülkemizin verdiği ve Interpol’ün bu tutumunun ülkemizin terörizmle mücadeledeki çabalarına zarar verdiğini ifade edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Türkiye, Interpol’ün Veri Tabanını En Çok Kullanan 10 Ülke İçinde

Şu an 2 bin 2012 kırmızı bültenin yayında olduğunu ancak FETÖ ile ilgili kararların reddedildiğini açıklayan İçişleri Bakanlığı Europol Daire Başkanı Lütfi Çiçek ise, “Şu anda hâlihazırda 2 bin 212 kırmızı bülten yayında. Kırmızı bültenlerin çıkmasında hiçbir sorun yok aslında, ta ki suçlar asayiş, kaçakçılık ve benzeri suçlar olsun hiçbir sıkıntı yok 3 ila 6 gün içinde çıkıyor. Ancak konu FETÖ’ye geldiği zaman, Interpol Anayasası’nın 3. maddesi der ki; ‘Interpol her türlü askerî, siyasi, ırki ve dinî konuların dışındadır’. Interpol Genel Sekreterliği de, 15 Temmuz darbe girişiminin bir askeri suç, bir siyasi suç olduğu varsayımla, FETÖ için yaptığımız kırmızı bülten taleplerini reddetti. Yaklaşık 773 talep. Bu, FETÖ’ye ilgili rakam. PKK, DHKP-C ve TKP-ML gibi terör örgütleri kapsamında, hatta içlerinde sadece terör örgütü üyeliği değil, silahlı eylemi olanlardan bile 240 şahsı reddettikleri görülüyor” şeklinde konuştu. Çiçek, Türkiye’nin Interpol’ün veri tabanını en çok kullanan ilk 10 ülke içinde olduğunun altını da çizdi.

Sedat Peker Hakkında Bilgi Veremeyiz

Sedat Peker hakkında bilgi vermesi talep edilen Çiçek, ''Soruşturmalar devam ederken bilgi veremiyoruz malum. Sayın Bakanımız gerekli açıklamaları yaptı” dedi.