Haberler
Giriş Tarihi : 22-02-2021 16:27   Güncelleme : 22-02-2021 16:37

İran Dini Lideri: Çizgi Filmlerdeki Kadınlara da Başörtüsü Takılmalı

İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, çizgi film ve animasyonlardaki kadınların da başörtülü olması gerektiğini söyledi.

İran Dini Lideri: Çizgi Filmlerdeki Kadınlara da Başörtüsü Takılmalı

81 yaşındaki İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, Telegram kanalında kendisine yöneltilen, "Animasyon filmlerdeki karakterlerin başörtüsü takması gerekli mi?" sorusuna, "Böyle varsayımsal bir durumda başörtüsü takmak kendi başına gerekli olmasa da, başörtüsü takmamanın sonuçları düşünüldüğünde, başörtü adetini animasyonda da yerine getirmek gerekiyor." cevabını verdi.

İran'da kadınlar başörtüsü taksa da, birçok kadın başlarının bir kısmını saçları gözükecek şekilde açık bırakıyor. Ülke basınında yer alan haberlere göre her yıl yaklaşık 50 bin kadına, başörtüsü yönetmeliğine uymadığı gerekçesiyle hapis ya da para cezası veriliyor.

İran'da 1979 yılında gerçekleşen İslam Cumhuriyeti devriminden sonra ülkeye turist olarak gelinse dahi kadınların başörtüsü takması zorunlu. Bu kapsamda 90'lı yıllarda kıyafet yönetmeliğine getirilen sıkı kurallar hafifletilmişti.

Fetvaları Tepki Çekti

Hamaney 2016 yılındaki bir fetvasında İran'daki kadınların kamuya açık yerlerde bisiklete binmesini yasaklayan bir fetva yayımlamış, birçok kişinin tepkisini çekmişti.

Yine Hamaney'in fetvası ile 2019 Eylül'ünde kadınlar 1979'dan bu yana ilk kez stadyumda futbol maçı izlemişti.