Türk Dünyası
Giriş Tarihi : 25-01-2021 14:33   Güncelleme : 25-01-2021 14:33

İran Güney Azerbaycan'da Türkçe İsim Kullanılmasını Engelliyor

Vatanı İran işgali altında bulunan Güney Azerbaycan Türkü Colani ailesi, kızlarına Türkçe isim verebilmek için aylardır mücadele ediyor.

İran Güney Azerbaycan'da Türkçe İsim Kullanılmasını Engelliyor

Molla rejiminin yetkililerin listelerinde böyle bir isim bulunmadığı gerekçesiyle, "uyanış" ve "diriliş" anlamına gelen "Ayıl" ismini koymalarına müsaade etmediğini belirten aile, bunun kendileri için sadece bir isim koyma meselesi değil, hak ve kimlik meselesi olduğunu savunuyor.

İran'ın Erdebil kentinde yaşayan Azerbaycan Türkü görme engelli sokak müzisyeni Seccad Colani, Türkçe isim vermek istediği için yeni doğan kızını 7 aydır nüfusa kaydettiremiyor.

Kendisinin doğuştan görme özürlü olduğunu söyleyen Colani, "Kızımın gözlerinde de katarakt var. Nüfusa kaydını yapmadıkları ve kimliğini alamadığımız için sigorta hastane masraflarını karşılamıyor. Kızım 3 kere ameliyat oldu. Ben sokak müzisyeniyim. Maddi imkanlarımız sınırlı. Hastane masraflarına gücümüz yetmiyor" ifadelerini kullandı.

Kızına Türkçe isim koymadaki ısrarının nedenini ise Colani, "Bu, sadece bir isim koyma meselesi değil, hak ve kimlik meselesi. Biz çocuklarımıza kendi kültürümüzü yansıtan ve kendi tercihlerimiz olan Türk isimleri koymak istiyoruz" ifadeleriyle dile getirdi.

Engelin bununla sınırlı olmadığını da dile getiren Colani, "Sadece çocuklarımızın isimlerine müdahale etmekle kalmıyorlar. Türkçe coğrafi isimleri de Farsça isimlerle değiştiriyorlar. Akçay-Sefidrud, Savalan-Sebelan, Koşaçay-Meyandoab, Pelmeyer-Polmehr gibi birçok yer ismi değiştirildi" diye konuştu.

İran'da devletin elinde, yeni doğan çocuklara konulacak isimlerle ilgili bir liste olduğu, ailelerin ancak bu listedeki isimleri koyabildikleri belirtiliyor. Söz konusu listede sınırlı sayıda Türkçe isim bulunurken, listede yer almayan bir isme ilişkin ilgili komisyondan izin alınması gerekiyor.