Spor
Giriş Tarihi : 28-02-2021 15:31   Güncelleme : 28-02-2021 16:06

Irkçı Saldırıya Uğrayan Kazım Kazım: Türk Olmaktan Gurur Duyuyorum

Championship takımlarından Derby County'de forma giyen Türk futbolcu Colin Kazım Richards, sosyal medya üzerinden hem siyahî hem de Türk olduğu için ırkçı saldırılara uğradı.

Irkçı Saldırıya Uğrayan Kazım Kazım: Türk Olmaktan Gurur Duyuyorum

Bir dönem Fenerbahçe ve Galatasaray formalarını terleten ve A Millî Futbol Takımımızın eski futbolcusu Kazım Kazım, İngiltere’de ırkçı saldırılara maruz kaldı.

Championship'te 1-1 beraberlikle sona eren Derby-Nottingham maçında takımının golünü atan Kazım Kazım, karşılaşmadan sonra sosyal medyada ırkçı saldırılara uğradı. Millî futbolcumuza yönelik hem siyahlar hem de Pakistanlılar için saldırgan bir anlam taşıyan "Paki" ifadesi kullanıldı. Bu durum kısa sürede büyük bir sorun hâline geldi ve televizyonda haberlere konu oldu.

Neden?

Bu ırkçı saldırıdan Kazım'ın çocukları da oldukça etkilenmiş. Çocukları, saldırının nedenini sorduğunda bu durumu açıklayamadığını ifade eden Kazım ise son derece üzgün. Yaşananların ardından başta Derby kulübü ve takım arkadaşları olmak üzere pek çok kurum ve kişi Kazım’a desteğini bildirdi.

Millî futbolcumuz Kazım Kazım, Twitter hesabından yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: 

"Türk olmaktan ve Ay Yıldızlı bayrağımdan her zaman gurur duydum ve duymaya da devam edeceğim.''

Derby County: Tiksiniyoruz

Derby County Futbol Kulübü, ırkçı saldırıya ilişkin "Oyuncularımızdan biri Colin Kazım'ın sosyal medya aracılığıyla ırkçı olarak istismara uğradığını öğrenmiş olmaktan tiksiniyoruz" şeklinde bir açıklama yayımladı.

Türk Millî Takımı'ndan Destek
Millî Takımlar hesabından yapılan açıklamada, millî futbolcumuza yönelik ırkçı saldırılara ilişkin şu ifadelere yer verildi:

"Toplamda 43 defa Milli formamızı giyen Kazım Kazım'a yapılan ırkçı saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Yanındayız"