Haberler
Giriş Tarihi : 26-04-2021 11:36   Güncelleme : 26-04-2021 11:36

İş İlanı Üzerine Gittiği Adreste Cinsel Saldırıya Uğradı

İş görüşmesine giden tiyatro oyuncusu A.Ç., ilanı açan kişi tarafından darp edilerek cinsel saldırıya uğradı.

 İş İlanı Üzerine Gittiği Adreste Cinsel Saldırıya Uğradı

Tiyatro oyuncusu A.Ç., işsiz kaldığı pandemi sürecinde iş bulma umuduyla kendisini emlakçı olarak tanıtan E.T. ile irtibata geçti. Ofiste telefonlara bakmak üzere iş görüşmesini kabul eden A.Ç., 12 Nisan günü, Sancaktepe'ye gitti. İş görüşmesi için gittiği yerde ölümle tehdit edilen ve cinsel saldırıya maruz kalan A.Ç., fırsatını bulup kaçtığı bir kafede yardım istedi. 

A.Ç.'nin isteği üzerine kafe çalışanları durumu polis bildirdi. İhbar üzerine gelen polis ekipleri, çok sayıda suçtan kaydı olduğu belirlenen E.T.'yi,  gözaltına aldı. Şüpheli, sevk edildiği adliyede çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

Yaşadığı olay sonrasında açıklama yapan A.Ç., "Bana kutulama ve paketleme gibi iş ilanları geldi. Daha sonra 'Bir emlak ofisinde sekreterlik yapabilir misin?' diye mesaj aldım. Yol, yemek giderleri karşılanacak, SGK primi yatırılacak denildi. Sancaktepe'ye giderek yüz yüze görüşmeye karar verdim.12 Nisan'da görüşmeye gittim. Ancak öldürülmeye çalışıldım, tecavüze uğradım, alıkonulmak istendim. Son anda kapının kilitli olmadığını fark ettim. Kaçıp aynı sokakta bulunan kafeye koşarak, girdim. Darp için muayeneye götürüldüm. Oradan emniyete gittik. Delil niteliği taşıyacak bir eşyamı verdim. Daha sonra avukat arkadaşım, öldürmeye teşebbüsü ispatlayabilmek için adli tıpa gidip, iç kastaki ezikleri tespit ettirmem gerektiğini söyledi. Boğuşma ve arbededen dolayı omzum, kollarım, bacaklarım, boğazım dokunduğunuz zaman sızlıyordu. Ertesi gün, adli tıpa gittim. Bütün muayenelerimi yaptırdım. Vücudumun 10 yerinde darba bağlı kas ezilmeleri tespit edildi. Dişimden tırnaklarıma kadar örnek aldırdım. Psikiyatriste başvurdum'' ifadelerini kullandı.

İlk Olmadığımı Düşünüyorum

E.T.'nin hırsızlık, kasten yaralama, alıkoyma, hakaret, tehdit, yağma, nitelikli yağma, askeri hukuka muhalefet gibi suçlardan kaydı olduğu bilgisini alan A.Ç. "Ben o yerin emlak bürosu yerine sahte bir yer olduğunu bildiğimden bu yana orada başka neler olduğunu düşünüyorum. İlk olmadığımı düşünüyorum açıkçası. Kadınlar mutlaka haklarını talep etsinler, adli mercilere başvursunlar. Çünkü bunlar, delillerin yok olmaması şahsın hemen tutuklanması adına çok önemli. Tutuklanmayan insanların o insanlara sonradan gidip, şiddet uyguladığını, öldürdüğünü görüyoruz" şeklinde konuştu.

A.Ç., kadın ve çocuk istismarına dikkat çekmek için yıllarca sokak performansı sergilediğini ancak şimdi bu durumun başrolünde olduğunu belirterek, "Mutlaka sesimizi çıkaracağız ve kanun yoluyla hak ettikleri cezayı almalarını sağlayabileceğimizi bu davayla göstereceğimizi umuyorum. Kötü hissedecek olan kesinlikle kadınlar değil. Korkacak ve üzülecek karşı taraf olsun. Kadınların korkacağı, suçlu hissedeceği bir şey yok. 'Niye ben ölüyorum?'; Bunu söyleyen beni fenalaşırken gören, anlayan bir kadın. Bu erkek-kadın meselesinden ziyade aileye kadar gider. Sonuçta bu suçlu çocukları bir anne ve baba yetiştiriyor. İki cinsiyetin ortak yarattığı bir şiddet söz konusu" sözleriyle taciz ve tecavüz olaylarına karşı sessiz kalınmaması gerektiğini dile getirdi.