Haberler
Giriş Tarihi : 25-03-2021 13:17   Güncelleme : 25-03-2021 13:17

İşçiler: İşveren e-Devlet Şifresini Alarak Sendikadan İstifa Ettiriyor

Adıyaman’da faaliyet gösteren tekstil firmasında sendikalı olan işçiler, işverenlerinin e-devlet şifrelerini isteyerek kendileri adına istifa ettiğini ileri sürdü.

İşçiler: İşveren e-Devlet Şifresini Alarak Sendikadan İstifa Ettiriyor

Adıyaman’da faaliyet gösteren bir tekstil firmasının iki ayrı fabrikasında çalışan işçiler iddiaya göre sendikaya üye olduktan sonra firmanın mobbingiyle karşı karşıya kaldı. 

Dünyaca ünlü firmaların ve savunma sanayinin taşeronluğunu yapan firma, sendikal haklarını dikkate almadı. İşverene “Orman kanunları uyguluyor” diye tepkili gösteren işçiler, “Sendikalı olursanız işten atarız” diye tehdit edildiklerini ileri sürdü.

İşverenin e-Devlet üzerinden sendika üyeliklerini iptal etmeye çalıştığını belirten işçiler, işverenin fabrikaları kapatmakla tehdit ettiğini de iddia etti. Fabrika önünde eylem yapan işçiler, “Direne direne kazanacağız” sloganı attı.

Kanunlar Ayaklar Altına Alınıyor

İşçilerin örgütlü olduğu Türkiye Tekstil, Örme, Giyim ve Deri Sanayii İşçileri (TEKSİF) Sendikası Genel Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreteri Ersin Çelik, sendikalı olmanın anayasal hak olduğunu vurgulayarak, “Örgütlenme özgürlüğünü tanımayan işveren sırf sendikal oldukları için emekçilerin e-Devlet şifrelerini alarak anayasamızı ve kanunları ayaklar altına almıştır. Ancak bilinmelidir ki bizler burada haksız bir şekilde tehdit edilen, baskı gören emekçi kardeşlerimizle birlikte birlik ve beraberlik içinde mücadelemize dimdik devam edeceğiz. Mücadelemiz hem sahada hem de hukuki boyutta devam edecektir. Unutulmamalıdır ki Türk Ceza Kanunu’nun 118. maddesi uyarınca sendikal faaliyete engel olanlar iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

TEKSİF Sendikası olarak bugüne kadar haksızlığın, hukuksuzluğun, sömürünün, adaletsizliğin karşısında olduk ve olmaya da devam edeceğiz. Herkes iyi bilmelidir ki TEKSİF Sendikasına üye olan hiçbir emekçi kardeşimiz yalnız değildir. Emekçi kardeşimizi işiyle, ekmeğiyle tehdit edenler, kanun karşısında hesap verecekler

Sendika üyesi olan çalışanları hainlikle suçlamaya son verin. En büyük hainlik, kanunların vermiş olduğu hakları engellemektir. İnsan haklarına saygı duymamaktır. Alın teriyle emek mücadelesi veren insanların ekmekleriyle oynamak, bir insanlık suçudur“ dedi.