Türk Dünyası
Giriş Tarihi : 03-03-2021 14:48   Güncelleme : 03-03-2021 14:48

İşgalci Çin'in Doğu Türkistanlı Bir Kadını 'Namaz Kılma Suçundan' Toplama Kampına Gönderdiği Belgelendi

Sayısız insan hakları ihlalleri altında inleyen Doğu Türkistan'da işgalcilerin skandal bir uygulaması daha belgelendi. Böylelikle Türklerin namaz kılmaları suç kabul edilerek hapis cezasına mahkum edildiği ve toplama kamplarına gönderildiği yönündeki iddialar bir kez daha ispatlanmış oldu.

İşgalci Çin'in Doğu Türkistanlı Bir Kadını 'Namaz Kılma Suçundan' Toplama Kampına Gönderdiği Belgelendi

İşgalci Çin'in bütün dünyanın gözleri önünde fiziki ve kültürel soykırım politikalarını uygulamakta olduğu Doğu Türkistan'da insanlığın yüzünü kızartacak bir iddia daha belgelendi.

Doğu Türkistan'ın Savan bölgesinde yaşayan 1964 doğumlu Nurzada Cumahan isimli kadının 'namaz kıldığı için' 14.06.2019 tarihinde 20 yıl hapis cezasına mahkum edilerek “Kadınlar Çalışma Kampına” sevk edildiğine ilişkin belge ortaya çıktı.

Uygur ve Kazak Türkleri başta olmak üzere işgal altındaki bölgenin gerçek sahibi olan halkın dini hürriyetlerinin kısıtlandığına ilişkin Çin'e yönelik suçlamalar, ortaya çıkan belgeyle bir kez daha net bir şekilde ispatlanmış oldu.

Öte yandan ÇKP'nin 'eğitim merkezleri' diyerek meşruiyet kazandırmaya çalıştığı toplama kamplarının insanların hürriyetine gasp etmek amacıyla inşa edilmiş yapılar olduğu da bu belgeyle şüpheye mahal bırakmayacak şekilde anlaşılmış oldu.

Bilindiği üzere Doğu Türkistan'daki insan hakları ihlalleri, asimilasyon ve entegrasyon adı altında uygulanan soykırım politikaları çeşitli zamanlarda insan hakları savunucuları, haber ajansları ve bazı devletler tarafından ortaya konan belgelerle gözler önüne serilmiş ancak insanlık, yaşanan vahşete bir türlü dur deme iradesini sergileyememişti.