Haberler
Giriş Tarihi : 26-02-2021 20:00   Güncelleme : 26-02-2021 20:00

IŞİD'e Katılmak İçin Suriye'ye Giden Kadının Geri Dönüş Talebine İngiltere'den Ret

İngiltere'de Yüksek Mahkeme, 2015 yılında IŞİD'e katılmak için Suriye'ye giden Şamima Begüm'ün ülkeye dönmemesi gerektiğine karar verdi.

IŞİD'e Katılmak İçin Suriye'ye Giden Kadının Geri Dönüş Talebine İngiltere'den Ret

Temmuz 2020'de İngiltere Temyiz Mahkemesi, 15 yaşındayken Londra'dan iki arkadaşıyla birlikte IŞİD'e katılmak amacıyla Suriye'ye giden Şamima Begüm'ün 'savunma hakkından mahrum' bırakıldığını belirtip ülkeye dönüşüne izin verilmesini hükmetmişti.  Ancak İngiliz hükümeti, Yüksek Mahkeme nezdinde bu karara itirazda bulunmuştu.

Yüksek Mahkeme'de oy birliğiyle açıklanan kararda, Begüm'ün 'ulusal güvenliğe tehdit' oluşturması gerekçe gösterildi. Uluslararası hukuka göre bir devletin bir kişiyi vatandaşlıktan çıkarabilmesi için en az bir ülkede daha vatandaşlığının bulunması gerekiyor. Suriye'de doğurduğu bebeğini de kaybeden Begüm, vatandaşlıktan çıkarılma kararıyla 'vatansız' kaldığını ve bunun hukuka aykırı olduğunu belirtti. 

İngiltere hükümetinin iddiasına göre ise Begüm, doğum yoluyla Bangladeş vatandaşı olmuştu. Bangladeş Dışişleri Bakanlığı ise Begüm'ün Bangladeş vatandaşlığının bulunmadığını açıklamıştı. Artık 19 yaşında olan Şamima Begüm ve arkadaşı, Suriye'nin kuzeyinde Suriye ordusunun denetiminde bulunan bir kampta tutuluyor.