Haberler
Giriş Tarihi : 26-11-2020 16:17   Güncelleme : 26-11-2020 16:52

İskoçya'da Ped ve Tampon Gibi Sağlık Ürünleri Ücretsiz Oldu

Regl dönemi ürünlerinin bedava dağıtılmasını öngören yasa tasarısının onaylanmasıyla İskoçya, dünyada ihtiyacı olan herkes için böyle bir hizmeti sunan ve bunu yasayla garanti altına alan ilk ülke oldu.

İskoçya'da Ped ve Tampon Gibi Sağlık Ürünleri Ücretsiz Oldu

İskoçya parlamentosunda, hijyenik ped ve tampon gibi ürünlere ücretsiz erişimi garanti altına alan tasarı onaylandı.

Regl ürünlerinin kamuya açık alanlarda ücretsiz olması için hazırlanan yasa tasarısı, İskoçya parlamentosunda oybirliğiyle onaylandı. Yasa teklifini sunan İşçi Partili milletvekili Monica Lennon, "Bu, İskoçya için gururlu bir gün" dedi.

İskoçya'da kadın hijyen ürünleri öğrenciler için ücretsiz olarak sunuluyordu. Parlamentoda yeni kabul edilen tasarı, ülke genelinde kamuya ait yerlerde hijyenik ped ve tampon gibi ürünlerinin ücretsiz olarak sunulmasını zorunlu hale getiriyor. Buna göre, okul ve üniversitelerin tuvaletlerinde kadın hijyen ürünlerinin ücretsiz olarak bulunması isteniyor. Ayrıca kamuya ait diğer yerler de bu ürünleri sunmakla yükümlü olacak.

İskoçya Başbakanı Nicola Sturgeon, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda yasa tasarısını memnuniyetle karşılayarak "İskoçya'yı, ihtiyacı olan herkese menstürasyon ürünlerini ücretsiz olarak sunan dünyanın ilk ülkesi yapan, ezber bozan bu yasanın kabul edilmesinden dolayı gurur duyuyorum" ifadesini kullandı.

Proud to vote for this groundbreaking legislation, making Scotland the first country in the world to provide free period products for all who need them. An important policy for women and girls. Well done to @MonicaLennon7 @ClydesdAileen and all who worked to make it happen https://t.co/4lckZ4ZYIY

— Nicola Sturgeon (@NicolaSturgeon) November 24, 2020