Haberler
Giriş Tarihi : 19-02-2021 16:50   Güncelleme : 19-02-2021 16:50

İsrail'de Covid-19 Aşısı Olana İçki Hediye

İsrail'de belediyeyle iş birliği yapan bir bar, aşılama merkezine dönüştürüldü. Barda aşı olanlara ücretsiz içki veriliyor.

İsrail'de Covid-19 Aşısı Olana İçki Hediye

Salgın nedeniyle restoran, kafe ve barların kapalı olduğu İsrail'de Tel Aviv şehrindeki bir bar Coronavirus aşısı olmak isteyenlere kapılarını açtı. Aşılanma hızının artması için belediyeyle işbirliği yapan barda, aşı olanlara ücretsiz olarak bir içki içme ve sosyalleşme fırsatı sunuluyor.

Hediye edilen içkiler, aşının hemen ardından verildiği için alkolsüz olarak sunuluyor.

Ayrıca, aşılanma çalışmalarının hızlanması kapsamında, geçen haftalarda da Holon şehrinde aşı merkezlerinde özellikleri gençleri çekmek için ücretsiz DJ performansları sergilenmeye başlandı. Ülkedeki bazı şehirlerde ise aşı olanlara ücretsiz yemek veriliyor. Bazı müzeler de Coronavirus aşısı olanların ziyaretine izin veriyor.

İsrail'de 16 yaş üstü herkesi kapsayacak şekilde genişletilmesine rağmen Covid-19'a karşı aşılama hızının yarı yarıya düştüğünün belirlenmesinin ardından yerel yönetimler yeni yöntemler deniyor.

Clalit Sağlık Hizmetleri Aşılama Ekibi, İsrail'de sosyal medya ve basında çıkan yalan haberler nedeniyle aşılama hızının yarı yarıya düştüğünü bildirmişti. Bunun ardından Başbakan Benjamin Netanyahu da geçen hafta aşılamanın önündeki tek engelin ''Kamuoyuna ve internete yerleştirilen sahte haberler ve batıl inançlar'' olduğunu söylemişti.

Şimdiye kadar aşılama konusunda dünya lideri konumundaki İsrail'de aşılama 9 Aralık'ta başlamıştı. 3 Şubat'ta ise 16 yaş altındakilere de aşı uygulanmaya başlandı. Sağlık Bakanlığının verilerine göre, ülkede bugüne kadar halkın yaklaşık yüzde 43'ü en az bir doz koronavirüs aşısı oldu.