Haberler
Giriş Tarihi : 02-12-2020 22:12   Güncelleme : 02-12-2020 22:21

İsrail'de Erken Seçim Yolu Açıldı

İsrail'de üç erken seçimden sonra Binyamin Netanyahu ile Benny Gantz'ın kurduğu dönüşümlü başbakanlığa dayalı ulusal birlik hükümeti, sadece 6 ay devam edebildi.

İsrail'de Erken Seçim Yolu Açıldı

İsrail'de Başbakan Binyamin Netanyahu liderliğindeki koalisyon hükümetinin ortaklarından olan Savunma Bakanı Benny Gantz, dün yaptığı açıklamada, partisi Mavi-Beyaz'ın Meclis'in feshedilmesi yönündeki oylamaya destek vereceğini duyurmuştu.

İsrail'de üç erken seçimden sonra siyasi rakipler Binyamin Netanyahu ile Benny Gantz'ın kurduğu dönüşümlü başbakanlığa dayalı ulusal birlik hükümeti, sadece 6 ay devam etti.

İsrail meclisi Knesset'te muhalefetin bu meclisin feshedilmesi ve erken seçime gidilmesi talebiyle sunduğu önergenin ilk tur oylamada kabul edilmesinin ardından, 2 yıl içinde 4. genel seçime gidilecek. 54'e karşı 61 lehte oy alan önerge, meclis yasama komisyonuna gönderildi.

Başbakan Netanyahu, salı günkü açıklamasında, lideri olduğu Likud partisinin aleyhte oy kullanacağını söylemişti. Netanyahu ile yaşadığı anlaşmazlıklara 2021 bütçesinin geçirilmesi meselesini de ekleyen Savunma Bakanı Gantz ise önergeden yana oy kullandı. Gantz'ın partisi Mavi-Beyaz'ın yanısıra önergeyi sunan Yesh Atid ile İşçi Partisi ve Meretz de erken seçimden yana oy kullandı. 

Komisyondan ve üç oylamadan daha geçmesi lazım. Erken seçim kararının alınabilmesi için önergenin önce meclis komisyonundan geçmesi, ardından yapılacak 3 oylamada da meclis salt çoğunluğu olan 61 milletvekilinin desteğini alması gerekiyor.

Bu durumda erken seçime gidilip gidilmeyeceğinde Arap vekiller belirleyici olacak. Arap partilerin Ortak Liste ittifakındaki 4 fraksiyondan 3'ü erken seçimden yana oy kullanırken, Birleşik Arap Listesi fraksiyonu oylamaya katılmadı.

Önergenin meclis komisyonuna ne zaman geleceği, Netanyahu-Gantz anlaşmazlığının çözülememesi durumunda diğer 3 oylamanın hangi tarihte yapılacağı henüz bilinmiyor.