Haberler
Giriş Tarihi : 29-11-2020 22:23   Güncelleme : 29-11-2020 22:23

İsrailli Yetkili: Fahrizade Suikasti İçin Dünya Bize Teşekkür Etmeli

İsrailli bir yetkili, Fahrizade suikasti için dünyanın İsrail'e teşekkür etmesi gerektiğini ifade etti.

İsrailli Yetkili: Fahrizade Suikasti İçin Dünya Bize Teşekkür Etmeli

Geçtiğimiz günlerde İranlı nükleer uzmanı Muhsin Fahrizade, kendisine düzenlenen saldırı sonucunda yanındaki korumasıyla beraber hayatını kaybetmişti.

Euronews'in haberine göre, Fahrizade'nin takip edilmesinden sorumlu bir İsrailli yetkili New York Times'a verdiği demeçte, "İsrail ihtiyaç olduğu üzere İran'ın nükleer programına karşı harekete geçmeye devam edecek. İran'ın baş nükleer bilimcisini öldürdüğümüz için dünya bize teşekkür etmeli" şeklinde konuştu.

İran suikastten İsraili sorumlu tutuyor, ancak İsrail'den bunu doğrulayan ya da yalanlayan resmi bir açıklama yapılmadı.

Eski CIA yetkilisi: İsrail, Azerbaycan'da Operasyon Üsleri Kurdu

İran'da düzenlenen suikastın "eşi benzeri görülmemiş bir operasyon" olduğunu belirten eski CIA yetkilisi Bruce Riedel ise, "İranlıların etkin şekilde mücadele edebildiğine dair bir işaret yok" ifadelerini kullandı.

Brookings Enstitüsü'nde Ortadoğu uzamanı olan Riedel, "İsrail istihbarat servislerinin kaynaklarının büyük bölümünü İran araştırmalarına aktarıldığını, operasyonun başarısının arkasında da bunun yattığını" dedi.

Ayrıca Riedel, İsrail'in İran'a daha kolay ulaşmak için Azerbaycan'da operasyon üsleri kurduğunu iddia etti.