Haberler
Giriş Tarihi : 11-04-2021 17:47   Güncelleme : 11-04-2021 17:47

İstanbul Barosu Başkanı: Metin Feyzioğlu Tarafından Arkamızdan Vurulduk

İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu, Feyzioğlu hakkında "Barolar Birliği’nin kurumsal kimliğini bir tarafa bırakıyorum ama Metin Feyzioğlu tarafından arkadan vurulduğumuzu düşünüyorum" dedi.

İstanbul Barosu Başkanı: Metin Feyzioğlu Tarafından Arkamızdan Vurulduk

İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu, katıldığı bir programda, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu hakkında dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Feyzioğlu’nun kendisini iktidara kanıtlayabilmek için bir çaba sarf ettiğini belirten Durakoğlu, "Barolar Birliği’nin kurumsal kimliğini bir tarafa bırakıyorum ama Metin Feyzioğlu tarafından arkadan vurulduğumuzu düşünüyorum" dedi.

Barolar Birliği'nin neden bu hâlde olduğuna ilişkin konuşan Durakoğlu, “Barolar Birliği Başkanı’nın ekseni kaydı. Sayın Cumhurbaşkanı’nın başbakan olduğu dönemde ona karşı takındığı muhalif tavrı biliyoruz. Herkes biliyor ki üç yıl önceki Metin Feyzioğlu böyle değildi. Kendisi o dönemde bir iktidar dili kullanmıyordu. Bir şeyleri kendisini kanıtlayabilmek amacıyla abartacak bir noktaya getirmiyordu. Mesela bir yargı reformu sırasında avuçları patlarcasına alkışlamıyordu. Ya da İnsan Hakları Eylem Planı çıktığı zaman ‘Bu bir devrimdir’ gibi ifadeler kullanmıyordu. Ciddi bir eksen kayması var. Bu neden oldu, ne oldu bilmiyorum. Kişisel kariyer planlaması içerisine girersen, kendini siyasal iktidara karşı kanıtlayabilmek için kişisel beklentiler içerisine girersen beni kullanıyorsun demektir. İşte o noktadan itibaren beni ilgilendirir" ifadelerini kullandı.

Durakoğlu, açıklamasına "Baroların temel işlevselliği olan hukuk devletini korumak, hukukun üstünlüğünü savunmak, insan hakları ihlallerine karşı çıkmak iktidar dili kullanarak yapılan bir şey değil. Dolayısıyla bunun işlevini yerine getiremeyecek hale gelmiş oluyorsunuz. Önemli olan nokta bu. Demokratik anlamda ya da hukuk devleti anlamında yaptığımız mücadelede kaybettik. Barolar Birliği’nin kurumsal kimliğini bir tarafa bırakıyorum ama Metin Feyzioğlu tarafından arkadan vurulduğumuzu düşünüyorum" şeklinde devam etti.