Haberler
Giriş Tarihi : 09-04-2021 14:40   Güncelleme : 09-04-2021 14:50

'İstanbul Sözleşmesi Pankartı' Gözaltıları: 3 SOL Parti Üyesi Gözaltında

SOL Parti Artvin İl Binasına asılan İstanbul Sözleşmesi pankartı nedeniyle 3 SOL Parti üyesi gözaltına alındı.

'İstanbul Sözleşmesi Pankartı' Gözaltıları: 3 SOL Parti Üyesi Gözaltında

İl Binasına asılan İstanbul Sözleşmesi pankartı sonrasında polis ekipleri tarafından aranarak 'pankartı çıkarması' yönünde uyarı alan SOL Partililer, pankartı çıkarmayarak polisin uyarılarına karşılık vermemişti.

Pankartın çıkarılmadığını gören polisler gece yarısı binaya gelerek pankartı sökmüş, SOL Parti Borçka İlçe Başkanı Ömer Çatan’ın ardından SOL Parti Artvin İl Başkanı Sercan Dede de gözaltına alınmıştı.

Gözaltındaki işlemlerinin ardından serbest bırakılan üyelerin ardından pankartın asıldığı Artvin İl Binası savcılık kararı ile polis tarafından arandı. Ayrıca arama sırasında Artvin İl Başkanı ve beraberinde 3 SOL Parti üyesi de gözaltına alındı.

Cumhuriyet'e konuşan SOL Parti yöneticileri mücadelelerinin süreceğini ve tüm il-ilçe binalarını bu pankartı asacaklarını duyurdu.

SOL Parti tarafından yapılan açıklama ise şöyle:

"Artvin İl Binamız, 'İstanbul Sözleşmesi Bizim', pankartı nedeniyle savcılık kararıyla aranıyor. Kadınların haklarını yok etmeye ; şeriatçı azgın azınlığın talepleriyle laikliğe tümden yok etmeye çalışan iktidara karşı SOL Parti, sesini her yerde yükseltmeye devam  edecek."

Ülke Genelinde Pankart

Parti, Artvin’de yaşananlar ardından ülke genelinde tüm örgütlerine İstanbul Sözleşmesi pankartı asmaya başladı. SOL parti, İzmir İl Örgütü ve Ankara’nın ilçe örgütlerinin yanı sıra Genel Merkez binasına da dün İstanbul Sözleşmesi pankartı astı.