Haberler
Giriş Tarihi : 06-09-2021 14:27   Güncelleme : 06-09-2021 14:27

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı: Şehirdeki Taksi Sorunu Taksimetreye Yüzde 30 Zamla Çözülür

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu taksi sorununun yüzde 30 zamla çözülebileceğini söyledi.

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı: Şehirdeki Taksi Sorunu Taksimetreye Yüzde 30 Zamla Çözülür

İstanbul'un taksi sorununun zamla çözüleceğini söyleyen Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu taksimetre açılış ücretinin 10 liraya, indi bindi ücretinin 20 liraya çıkarılmasını ve kilometre başına ücretin ise yüzde 30 oranında artırılmasıyla çözüleceğini söyledi.

İstanbul'da Taksi Ücretleri Çok Ucuz Olduğu İçin Sürekli Taksiyi Tercih Ediyorlar

"Taksi metre ücretlerine en son geçen senen 12. ayın 23'ünde değişiklik yapıldı, zam yapıldı. Yaklaşık 10 aydır ücret tarifemiz çok aşağıda, enflasyonun, TEFE, TÜFE'nin çok altında kaldı. Giderlerimiz yüzde 50 oranında arttı. İstanbul halkı toplu taşımayı tercih etmiyor, taksi ücretleri çok uygun, çok ucuz olduğu için sürekli taksiyi tercih ediyorlar" diyen Aksu, "Bizde taksi ücretlerinin, tarifelerinin iyileştirilmesini İstanbul Büyükşehir Belediye'mizden talep ettik. Vatandaşı metro, tramvay, metrobüs, İETT otobüsünü tercih etmeyişinin sebebi taksinin onlara nazaran çok çok uygun oluşu. Bizde büyükşehir belediyemizden kaliteli hizmet olabilmesi için taksimetre ücret tarifelerine zam yapılmasını talep ettik. Açılışın 10 lira olmasını, indi-bindi ücretinin 20 lira olmasını, ayrıca kilometre ücretine de en az yüzde 30 oranında zam yapılmasını talep ettik" diye konuştu.

Zam Gelirse Sorun Çözülür

"Üç kişi bir araya geliyor, toplu taşıma aracını kullanmıyor. Neden? Üç kişi kısa mesafede en az 15 lira verecek. Zaten bizim indi-bindi ücretimiz 14.5 lira. 'Hiç uğraşmayalım, yürümeyelim veya kalabalıkta sıkıntı yaşamayalım, taksiyi tercih edelim' diyerek toplu taşımayı sürekli kullananlar taksinin ücret tarifesinin ucuz olmasından dolayı taksiye yöneldiler" diyen Aksu, "Bundan dolayı şu anda sıkıntı yaşanıyor. Toplu taşımayı kullanacak kişiler taksiyi kullanamayacakları için toplu taşımayı tercih edecekler. Taksi yolcusu taksiyi tercih etmiş olacak. Bundan dolayı sıkıntı ortadan kalkacak. Çok ucuz oluşumuzdan dolayı taksiye bir talep var, toplu taşıma görevi gördüğümüz için taksiye bir yoğunluk oluştu" ifadelerini kullandı.