Haberler
Giriş Tarihi : 21-03-2021 14:04   Güncelleme : 21-03-2021 14:04

Istanbul'da '10 Numara Yağ' Baskını: 60 Bin Litre Kaçak Akaryakıt Ele Geçirildi

İstanbul İl Jandarma Komutanlığı Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, organize sanayi bölgeleri ile oto tamirhanelerinden toplanan atık yağları, kamuoyunda '10 numara yağ' olarak bilinen ve defalarca facialara yol açan akaryakıta dönüştürdüğü tespit edilen iş yerine baskın düzenledi.

Istanbul'da '10 Numara Yağ' Baskını: 60 Bin Litre Kaçak Akaryakıt Ele Geçirildi

İl Jandarma Komutanlığı Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin, '10 numara' yağ olarak bilinen atık yağdan üretilen akaryakıt satışına yönelik operasyonunda A.B. isimli şüphelinin Sancaktepe'de iş yerinde 60 bin litre akaryakıt ele geçirildi

İstanbul İl Jandarma Komutanlığı ekiplerinin istihbarat çalışmaları neticesinde; kentte piyasadan toplanan atık yağların belirli işlemlerden geçirilerek '10 numara yağ' olarak bilinen akaryakıta dönüştürüldükten sonra piyasaya sürüldüğü bilgisine ulaştı. Ardından takip başladı. Organize sanayi bölgeleri başta olmak üzere atık yağ elde edilen diğer sanayi siteleri ve tamirhaneleri takibe alan jandarma ekipleri, rutin olarak yağ toplayan şahısları tespit etti.

Atık yağları toplayan şahısları takibe Jandarma ekipleri, yetkisi ve lisansı bulunmayan A.B. isimli şahsın toplamış olduğu atık yağları Sancaktepe'de bulunan bir tır garajına götürdüğünü belirledi. Jandarma ekipleri atık yağların taşındığı tır garajını gece gündüz takibe aldı. Jandarma ekiplerince şüphelilerin sürekli olarak belirlenen adrese atık yağ taşıdıklarının tespit edilmesi üzerine adli makamlardan alınan izinle harekete geçildi.

İş yerine yapılan baskında jandarma ekiplerinin yaptığı aramalarda, işlem yapılmak üzere bekletilen çok sayıda atık yağ dolu varil, madeni yağı akaryakıta çevirmekte kullanılan kaynatma ve asit tankı, kaçak akaryakıtın araçlara aktarılması için motorlu pompa, kaçak akaryakıtın depolandığı akaryakıt tankı ile içerisinde 60 bin litre akaryakıt ele geçirildi.

İş yeri mühürlenen A.B.'ye Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekiplerince çevreye vermiş olduğu zarar nedeniyle 396 bin TL idari para cezası uygulanırken jandarma ekiplerince de adli işlem başlatıldı.