Haberler
Giriş Tarihi : 25-03-2021 00:18   Güncelleme : 25-03-2021 00:18

İstanbul’da Ev Kiraları, Bazı Semtlerde Yüzde 100’ün Üzerinde Arttı

Konut kredi faizlerinin yükselmesiyle birlikte ilk olarak Haziran'da bahçeli evlerde başlayıp Eylül'de ise diğer arayışların devreye girmesiyle İstanbul’da ev kiraları, bazı semtlerde yüzde 100’ün üzerinde arttı.

İstanbul’da Ev Kiraları, Bazı Semtlerde Yüzde 100’ün Üzerinde Arttı

Dünya Gazetesi'nden Leyla İlhan'ın haberine göre İstanbul'daki ev kiraları, son bir yılda enflasyonun üzerinde artış eğiliminde.

Bağcılar’da artış yüzde 122’yi bulurken, Zeytinburnu, Şile, Esenyurt, Ataşehir, Sultanbeyli, Kadıköy, Çekmeköy ve Beykoz gibi ilçelerde de kira artışları yüzde 50’nin üzerine çıktı. Öte yandan bazı ilçelerdeki yüksek artış, semt bazlı yaşandı.

İstanbul’da kiralık konutların metrekare fiyatlarında son 1 yılda ortalama yüzde 20 oranında artış olduğunu söyleyen Hürriyet Emlak Eş Genel Müdürü Zeynep Tandoğan, “Bu süreç devam ettiği sürece İstanbul’un özellikle merkezî yerlerinde, sahile ya da doğaya yürüme mesafesinde olan semtlerinde fiyatların artmaya devam edeceğini öngörüyoruz” ifadelerini kullandı. Son bir yıl içindeki kira artışlarını ilçe bazında değerlendirdiklerinde Bağcılar, Zeytinburnu, Şile, Esenyurt, Ataşehir, Sultanbeyli, Kadıköy, Çekmeköy ve Beykoz’da artışların yüzde 50’nin üzerinde olduğunu belirten Tandoğan, “Yapımı devam eden metro projelerinin bulunduğu bölgelerde de artış hızlandı” dedi.

Sahibinden.com Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Nazım Erdoğan da İstanbul’da son iki yılda kiralarda düzenli bir artış eğilimi gözlemlediklerini belirterek “2017 Eylül ayına göre TÜFE kira endeksi yüzde 37,5 oranında artarken, kiralık ilan metrekare fiyatları İstanbul’da yüzde 40,1 oranında yükseldi”