Haberler
Giriş Tarihi : 30-03-2021 22:09   Güncelleme : 30-03-2021 22:26

İstanbul'da Halı Saha ve Havuzlar Açılıyor: HES Kodu Olmayan Gelmesin

İstanbul'da Çin virüsü tedbirleri kapsamında faaliyeti durdurulan halı saha, yüzme havuzu gibi tesisler, girişlerde HES kodu kullanılması ve seyirci, refakatçi, misafir ve sair yancının alınmaması kaydıyla 09.00-19.00 saatleri arasında çalışabilecek.

İstanbul'da Halı Saha ve Havuzlar Açılıyor: HES Kodu Olmayan Gelmesin

İstanbul Valiliği İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi, Vali Yardımcısı Niyazi Erten'in başkanlığında yaptığı toplantıda, Çin virüsü ile mücadele tedbirleri kapsamında yeni kararlar aldı.

İstanbul'un çok yüksek riskli illerimizden olduğu anımsatılan kararda, sokağa çıkma kısıtlamasının hafta içi 21.00-05.00 saatleri arasında; hafta sonu ise cuma günü saat 21.00'den pazartesi günü saat 05.00'e kadar uygulanacağı Bilal'e anlatılır gibi tekrar edildi.

Kararda, sokağa çıkma kısıtlamasının uygulanacağı saat aralığı ve günlerde, şehirlerarası seyahat edilmesine ilişkin usul ve esasların uygulanmasına aynı şekilde devam edileceği belirtildi. Öte yandan lokanta, restoran, kafeterya, pastane, tatlıcı gibi yeme ve içme yerlerinde; dernek lokali, kıraathane, çay bahçesinde, masalar ve koltuklar arası mesafe koşullarına göre açık ve kapalı alanlar için ayrı ayrı olacak şekilde yüzde 50 kapasite sınırlamasının devam edeceği bildirildi. Bu mekanlarda HES kodu sorgulaması şartıyla 07.00-19.00 saatleri arasında müşteri kabul edileceği duyurulurken bu iş yerlerinde aynı masada en fazla 2 kişinin aynı zamanda oturmasına izin verileceği vurgulandı.

Kararda, yeme-içme yerlerinin 19.00-21.00 saatleri arasında paket servisi veya gel-al şeklinde, 21.00-24.00 saatleri arasında ise sadece paket servis şeklinde çalışacağı; cumartesi ve pazar günlerinde ise 10.00-20.00 saatleri arasında sadece paket servis şeklinde hizmet vereceği vurgulandı.

Genel kurullar dâhil olmak üzere kişilerin bir araya gelmesine neden olan her türlü etkinlikler, nikah merasimi şeklindeki düğünlerle ilgi uygulamanın devam edeceği aktarılan kararda, ancak bu hafta sonu, yani 3-4 Nisan için daha önceden tarihi alınmış nikah veya nikah merasimi şeklindeki düğünlerin katılımcı sınırlamasına uygun olmak koşuluyla yapılabileceği ifade edildi.

Karara göre halı saha, yüzme havuzu gibi daha önce faaliyeti durdurulan tesisler, girişlerde HES kodu kullanılması ve seyirci, refakatçi, misafir ve sair yancının alınmaması şartlarıyla 09.00-19.00 saatleri arasında çalışabilecek.

İnternet kafe, bilardo salonu, lunapark, hamam, sauna, masaj salonu gibi yerler ise süregelen uygulamaya uygun şekilde yüzde 50 kapasite sınırına uymak ve HES kodu sorgulaması yapmak şartlarıyla 07.00-19.00 saatleri arasında faaliyette bulunabilecek. Öte yandan salgının yayılmasında önemli bir kaynak olduğu tespit edilen aile ve akraba ziyaretleri gibi ev içi etkinliklerin sınırlandırılmasına yönelik bilgilendirme faaliyetlerine ağırlık verileceği de vurgulandı.

Kararda, risk grubuna göre il bazında tedbirlerin uygulanacağı kontrollü normalleşme döneminin sürdürülebilirliği ve bir an evvel tam anlamıyla normalleşmenin sağlanması için "Dinamik Denetim Süreci"nin kesintisiz şekilde uygulanmasına devam edileceği belirtildi. Buna göre kararlara uymayanlara Umumî Hıfzıssıhha Kanunu'nun ilgili maddeleri gereğince idarî işlem yapılacağı, suç teşkil eden davranışlara ilişkin de adlî işlem yapılacağı bildirildi.