Haberler
Giriş Tarihi : 02-02-2021 18:59   Güncelleme : 02-02-2021 18:59

İşten Çıkarılan PTT İşçilerine Polis Müdahalesi: Ben İşciyim, Babayım Baba

Pandemi döneminde işten çıkartılan ve eylem yapan PTT işçilerine, polis müdahale etti.

İşten Çıkarılan PTT İşçilerine Polis Müdahalesi: Ben İşciyim, Babayım Baba

Pandemi sürecinde yasak olmasına rağmen işten çıkarılan ve İzmir ve İstanbul'da 38 gündür eylem yapan PTT işçileri, Ankara PTT Genel Müdürlüğü önünde polis müdahalesi ile karşılaştı.

İşten atılan bir PTT işçisi, polislere "Buradaki adamların hepsi PTT’nin taşeronunda çalışıyor. Devletini, vatanını seven adamlar. Ben işçiyim, babayım baba. Kim hesabını verecek? Ben askerini, polisini seven adamım" diye tepki gösterdi.

İşçilerin, eylemlerine izin verilmemesine yaptıkları yazılı açıklama ile şöyle tepki gösterdi; "PTT işçileri sendikasının bilgi notu: Bizler PTT-SEN ve PTT KARGO-SEN Genel Merkez Yöneticileriyiz. Aynı zamanda PTT’ye yıllarca emek vermiş postacı, kargocu, taşeron işçileriz. Yıllarca taşeron şirketlerin keyfi uygulamaları altında ezilmiş, hor görülmüş PTT Taşeron işçilerinin hakkını savunduğumuz için anayasa ayaklar altına alınarak işimizden edildik. 38 gün boyunca İzmir ve İstanbul direnişlerimizle muhataplarımıza sesimizi duyurmaya çalıştık. Fakat bir devlet kurumunda yaşanan bu açık aleni hukuksuzluğa karşılık tek bir cevap alamadık.

Bugün burada PTT Genel Müdürlüğü önünden bir kez daha soruyoruz; Taşeron işçilerin sendika kurma hakkı yok mu, bizim işten çıkarılmamıza sebep olan herkesin TCK 118’e göre yargılanması gerekmiyor mu? Her fırsatta biz işçilerin karşısına dikilen yasalar neden patronlara, yöneticilere uygulanmıyor? Taleplerimiz çok açık ve net; işten çıkarılan sendika yönetici ve temsilcilerimiz işe iade edilsin, ücretsiz izin kaldırılsın, taşeron işçisinin yaşadığı baskı, zulüm ve mobingler son bulsun."