Haberler
Giriş Tarihi : 14-03-2021 11:07   Güncelleme : 14-03-2021 11:07

İstinaf, Mobbing Tazminatını Fazla Buldu: 3 Bin Liraya Düşürüldü

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Meral Or, uğradığı haksız eylemler nedeniyle açtığı dava neticesinde kazandığı 10 bin liralık tazminat, istinaf mahkemesince fazla bulunarak düşürüldü.

İstinaf, Mobbing Tazminatını Fazla Buldu: 3 Bin Liraya Düşürüldü

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Meral Or, 20 Mayıs 2019’da uğradığı haksız eylem ve soruşturmalar nedeniyle Gazi Üniversitesi Rektörlüğü’ne 10 bin liralık tazminat davası açtı.

Ankara 13. İdare Mahkemesi, Prof. Dr. Or’un şikayetini haklı bularak rektörlüğün, 'manevi zararın ağırlığı' nedeniyle, 18 Mart 2020’de 10 bin lira manevi tazminat ödemesine karar verdi. Söz konusu kararda "Manevi tazminat, olay nedeniyle duyulan elem ve ızdırabı kısmen de olsa hafifletmeyi amaçlar. Belirtilen niteliği gereği manevi tazminatın, zenginleşmeye yol açmayacak şekilde belirlenmesi gerekmekte ise de tam yargı davalarının niteliği gereği takdir edilecek manevi tazminat miktarının, olayın ağırlığını ortaya koyacak, benzeri olayların bir daha yaşanmaması için caydırıcı ve cezalandırıcı bir miktarda olması gerekmektedir" ifadeleri kullanıldı.

Gazi Üniversitesi Rektörlüğü, mahkemenin verdiği kararı istinafa taşıdı. Ankara Bölge İdare Mahkemesi 10. İdari Dava Dairesi, istinaf talebini kısmen kabul ederek 10 bin liralık tazminatı 'sebepsiz zenginleşme' gerekçesiyle 3 bin liraya indirdi. Mahkeme, kararının gerekçesini "Takdir edilecek miktar, mevcut halde elde edilmek istenilen tatmin duygusunun etkisine ulaşmak için gerekli olan kadar olmalı ve sebepsiz zenginleşmeye yol açmamalıdır. Bu durumda, davacıya takdiren 3 bin TL manevi tazminatın ödenmesine karar verilmesi yoluna gidilmiştir" ifadeleriyle açıkladı.