Haberler
Giriş Tarihi : 26-02-2021 01:03   Güncelleme : 26-02-2021 01:29

İsveçli Erkeklerin Derdi: Ayrımcılığa Uğruyorlar

İsveç'te, özellikle kadınların yoğun olduğu mesleklerde erkekler ayrımcılığa uğruyor.

İsveçli Erkeklerin Derdi: Ayrımcılığa Uğruyorlar

İsveç'te yapılan bir araştırmaya göre erkekler hasta bakıcılığı, çocuk bakımı ve okul öncesi eğitim gibi işlerde ayrımcılığa uğrarken kadınlar ise birçok ülkede daha ziyade erkeklerin yaptığı işlerde herhangi bir ayrımcılıkla karşılaşmıyor.

Linköping Üniversitesi’nden bilim insanlarının öncülüğünde yürütülen kapsamlı bir araştırmaya göre İsveç'teki iş kollarında, özellikle kadınların yoğun olduğu mesleklerde erkekler ayrımcılığa uğruyor. Kadınlarsa geleneksel bakış açısına göre "erkeklere göre" olduğu düşünülen araç tamiri, kamyon şoförlüğü, bilişim ve depo görevi gibi alanlarda ayrımcılık yaşamıyor.

Araştırmacılar, ülke genelinde işverenlere yaklaşık 3 bin 200 hayalî iş başvurusu gönderdi. Kadınlara yönelik olumlu mesajların erkeklerinkinden çok daha fazla olduğu görüldü. Kadınların yoğun olduğu mesleklerde, erkeklerin yüzde 50 daha az olumlu yanıt aldığı belirtildi.

Araştırmada, işe alım sürecindeki ayrımcılığın cinsiyet eşitliğine yönelik bir engel olduğu kaydedildi.

Araştırmacılardan biri olan doktora öğrencisi Mark Granberg, sonuçlara ilişkin yaptığı açıklamada "İş piyasasının belirli alanlarında erkeklere yönelik engeller olduğunu görüyoruz. Başvuru sürecinde erkeklerin egemenliğindeki işleri isteyen kadınlara yönelik bir ayrımcılık yok. Ancak kadınların egemenliğindeki mesleklerde erkeklere karşı ciddi bir ayrımcılık tespit ettik” ifadelerini kullandı.

İsveç’te, istatistiklere göre, 2019’da kadınların iş piyasasına katılım oranı yüzde 82,3 olurken erkeklerinki ise yüzde 85,9 olmuş.