Türk Dünyası
Giriş Tarihi : 23-11-2020 13:04   Güncelleme : 23-11-2020 13:04

ITC Azerbaycan'a Kutlama ve Destek Mesajı Yayınladı

Irak Türkmen Cephesi Genel Merkezi, Azerbaycan’ın tarihi Karabağ zaferine ilişkin destek vurgusu içeren kutlama mesajı yayınladı.

ITC Azerbaycan'a Kutlama ve Destek Mesajı Yayınladı

Irak Türkmen Cephesi (ITC) Genel Merkezi tarafından Azerbaycan’ın Ermenistan karşısından kazandığı Karabağ zaferine ilişkin destek vurgusu içeren kutlama mesajı yayınlandı.

Azerbaycan’ın Karabağ’daki haklı zaferini kutlayan Irak Türkmen Cephesi Genel Başkanı ve Kerkük Milletvekili Erşat Salihi’nin imzasıyla yayımlanan bildiride yer alan ifadelerin tamamı şu şekilde:

“30 yıla yakındır işgal edilen Dağlık Karabağ bölgesinin özgürlüğe kavuşturulması amacıyla kahraman Azerbaycan Silahlı Kuvvetlerinin başlattığı karşı harekatın tarihi başarılarla sürdürüldüğüne tanık olduk.

Sayın Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in liderliğinde etkili bir biçimde yürütülen siyasi ve diplomatik görüşmelerin sonucunda, Ermenistan’ın teslim olmasıyla hem sahada hem de masada kazanımların elde edilmesi ve uluslararası hukuk kurallarına aykırı olarak işgal edilen Azerbaycan’ın öz topraklarının azad edilmesi tarihi bir zaferdir.

9 Kasım 2020 tarihinde imzalanan Dağlık Karabağ Ateşkes Antlaşmasının bölgeye ve tüm Kafkasya’ya barış ve huzur getirmesini temenni ederim. Ayrıca çeyrek asırdır göçmen durumuna düşen Azerbaycanlı kardeşlerimizin kendi topraklarına dönmeleri ve yurtlarının bir an evvel yeniden onarılması da dileğimizdir.

Sayın Cumhurbaşkanının şahsında tüm Azerbaycanlı kardeşlerimizi bu kutlu zaferlerinden dolayı Türkmen milleti, Irak Türkmen Cephesi ve şahsım adına tebrik ederim.”