Haberler
Giriş Tarihi : 22-03-2021 15:49   Güncelleme : 22-03-2021 15:49

İYİ Parti: MB Başkanı'nın 5 Yıl Süreyle Görevden Alınamamasına Dair Kanun Teklifi Vereceğiz

İYİ Parti Grup Başkanvekili İsmail Tatlıoğlu, Samsun Milletvekili Erhan Usta ve Ankara Milletvekili Durmuş Yılmaz, MB Başkanı'nın 5 yıl süreyle görevden alınamamasına dair kanun teklifi vereceklerini belirtti.

İYİ Parti: MB Başkanı'nın 5 Yıl Süreyle Görevden Alınamamasına Dair Kanun Teklifi Vereceğiz

İYİ Parti Grup Başkanvekili İsmail Tatlıoğlu, İYİ Parti Samsun Milletvekili Erhan Usta ve İYİ Parti Ankara Milletvekili Durmuş Yılmaz, Merkez Bankası Başkanı'nın 5 yıl süreyle görevden alınamaması için bir kanun teklifi vereceklerini açıkladı.

Söz konusu üç isim, Merkez Bankası başkanlarının 5 yıl için atanacağı ve bundan önce görevden alınamayacağını belirten tek maddelik kanun teklifini TBMM’ye sunacaklarını belirtti.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Tatlıoğlu, yaptığı açıklamada "Esasen daha çok yeni faizler 10.25’ten, 19’a çıkartılmış ve Türkiye çok ciddi bir maliyet yüklenmiştir. Bu maliyetin boyutu şöyle, OECD ülkelerinde 37 ülkenin 21’inin faizi sıfırdır, en yüksek faiz yüzde 19’la Türkiye’nindir. Türkiye ekonomik istikrarı sağlama adına bu kadar yüksek faizi yüklenmiş ve kendisine bir yön ararken Sayın Erdoğan’ın bu kararı Türkiye ekonomisine suikast etkisiyle yeni bir dengesizliği yol açmıştır. Ortaya çıkan maliyet milletimizin hesabına yazılmaktadır. Bu kararın arkasında ne olduğunu Sayın Erdoğan kamuoyu ile paylaşmak zorundadır. Görevden alınan Merkez Bankası Başkanı’nın 128 milyar dolarlık döviz rezervi erime süreci kamuoyu ile paylaşılmalıdır. İYİ Parti olarak yarın TBMM’ye tek maddelik bir kanun teklifi vereceğiz. Bu teklifte ‘Merkez Bankası Başkanları 5 yıl için atanır ve bu 5 yıl içerisinde hiçbir şekilde görevden alınamaz’dan ibaret kanun teklifini Meclis’e vereceğiz. Sayın Erdoğan’ın tek kişilik bu kararı ve benzer kararları milletimizin ve ülkemizin çok yüksek maliyetlerle zamanın gerisine düşmesine neden olmaktadır. Sayın Erdoğan’ın Merkez Bankası Başkanlarındaki bu değişikliklerin nedenlerini kamuoyu ile paylaşması, 128 milyar dolarlık döviz rezervi erimesinin bilgilerini kamuoyu ile paylaşarak istifa sürecini başlaması ve Türkiye’de bir seçim sürecini başlatması gerekmektedir. Türkiye için tek çözüm milli iradeye başvurmaktır. Bu karar Türk ekonomisinde ve genel sorunlarda bir çözüm bulunacağı anlayışını getirecektir. Güven ülkeden sürgüne gönderilmiş, akıl da ülkeyi yönetenleri terk etmiştir. Milli iradeye gitmenin dışında anlamlı bir çözüm gözükmemektedir" ifadelerini kullandı.