Haberler
Giriş Tarihi : 14-11-2020 11:55   Güncelleme : 14-11-2020 11:55

İYİ Parti'de İhracı İstenen Özdağ: Akşener Parti Kurmamı İstedi

İstanbul Milletvekili Özdağ, İYİ Parti'deki krize ilişkin Akşener'le görüşmek istediğini ancak Akşener'in bu talebi reddettiği gibi gönderdiği bir çalışmayla kendisinden İYİ Parti'den ayrılarak yeni bir parti kurmasını istediğini açıkladı.

İYİ Parti'de İhracı İstenen Özdağ: Akşener Parti Kurmamı İstedi

İYİ Parti'de partisinin İstanbul İl Başkanı hakkındaki ithamlarının ardından il ve ilçe başkanlarının talebiyle ihraç istemiyle disipline sevk edilen İstanbul Milletveki Ümit Özdağ, yaşanan sürece ilişkin Haber Global'e önemli açıklamalarda bulundu.

Partinin 2. Olağan Kurultay ile büyük bir değişiklik yaşadığını kaydeden Özdağ, tabanın büyük rahatsızlık duyduğu Bahadır Erdem'in geçmiş tarihli açıklamalarına atıfta bulunarak "Parti bir eksen değişikliğine sokuldu. FETÖ ve PKK'ya övgüler dizen bir akademisyen divana getirildi" ifadelerini kullandı.

Gelişmelere ilişkin Genel Başkan Meral Akşener ile görüşmek istediğini de kaydeden Özdağ, bu talebinin Akşener tarafından reddedildiğini şu sözlerle açıkladı:

"Bekledim ama Akşener benimle görüşmeyi reddettti. Reddetmekle kalmadı, bana bir kişiyi ve bir çalışma yollayarak benim partiden ayrılarak bir parti kurmamı istedi. Siyasi kariyerimi de planlamış. Bunun için bir kamuoyu araştırması da yaptırmış. Bir siyasi partinin genel başkanı, birlikte kurucusu olduğu kendi partisinden bir milletvekiline bunu nasıl yapar?"

'HDP ile Anayasa Çalışması' Tartışması

Özdağ, HDP ile Anayasa çalışması yapıldığı meselesini gündeme taşıdıktan sonra kendisine 'akıl sağlığı yerinde değil' ifadeleriyle yanıt veren Akşener'e de programda yanıt verdi. CHP'li İbrahim Kaboğlu ve CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarını hatırlatan Özdağ, "HDP ve diğer iki parti ile birlikte bir anayasa taslağı hazırlandı. Ümit Özdağ bu anayasa taslağını açıkladığı zaman Sayın Akşener ve parti kurmayları siyasi nezaket sınırlarını zorlayarak, sağlık sorunlarım olduğunu söyledi. Türkiye Sosyal Ekonomik Siyasal Araştırmalar Vakfı'nda İbrahim Kaboğlu'nun başında olduğu ekibin hazırladığını Kılıçdaroğlu söylüyor. İbrahim Kaboğlu kendisi açıklıyor. Ümit Özdağ yalancı, Kaboğlu yalancı, peki Kılıçdaroğlu?.. Sayın Kılıçdaroğlu ile ilgili Sayın Meral Akşener'in tıbbi tespiti nedir? Kemal Kılıçdaroğlu bu anayasa taslağını "biz hazırladık" diyor. Anayasa çalışması var. Bunun bir örneğini gösterdi. Bu metni bizzat Kaboğlu'nun kendisinden aldım" diye konuştu.

"HDP Temsilcilerini Biliyorum ama Açıklamam"

Söz konusu anayasa çalışmasında İYİ Parti'yi Ahmet Kamil Erozan'ın temsil ettiğini kaydeden Özdağ, çalışmalardaki HDP'lileri de bildiğini ancak açıklamayacağını vurgulayarak şöyle devam etti:

"HDP temsilcilerini Kaboğlu bana söyledi ama ben açıklamam. Kaboğlu'nun bana verdiği metinde bazı maddeler yazılmış. Bunu 28 Haziran 2018'de gazeteci Uğur Koç'un haberinden öğrendim. O tarihte İYİ Partinin Genel Sekreteri olan Aytun Çıray'ı aradım. "Benim haberim yok arayayım" dedi. Bana döndü ve "İYİ Parti adına görüşmelere Erozan katılmış" dedi.

Ortada CHP, HDP, İYİ Parti ve Saadet Partisinin hazırladığı bir taslak var. Kılıçdaroğlu 2 yıl önce açıkladı. Bu kadar açık ve net. İbrahim Kaboğu, "Bu toplantıları yaptık, dört partiden uzmanlar katıldı ve bu ilkeler ortaya çıktı" dedi. Akşener ise "CHP ile de katılmadık, Saadet Partisi ile de katılmadık " diyor. Bundan sonra mesele benimle Akşener arasında değil, Kılıçdaroğlu ve Kaboğlu ile İYİ Parti yetkillileri arasındadır."