Haberler
Giriş Tarihi : 01-10-2020 17:23   Güncelleme : 01-10-2020 17:23

İYİ Parti'de Sular Durulmuyor! 14 Vekilden GİK Toplantısı Öncesi Ortak Bildiri

Kurultay sürecinin yarattığı krizle boğuşan İYİ Parti'de 14 milletvekili, bugün gerçekleşecek Genel İdare Kurulu toplantısı öncesinde ortak bir bildiri yayımladı. İmzacı vekiller, Meclis'teki ilk grup toplantısına da katılım sağlamadı.

İYİ Parti'de Sular Durulmuyor! 14 Vekilden GİK Toplantısı Öncesi Ortak Bildiri

İYİ Parti, 20 Eylül Pazar günü gerçekleşen 2. Olağan Kurultayı'nda ortaya çıkan kriz ile çalkalanmaya devam ediyor. Teşkilat Başkanı Koray Aydın tarafından hazırlandığı iddia edilen "Genel İdare Kurulu seçimlerinde oy verilmeyecekler" listesine tepki gösteren bazı partililer, Genel Başkan Meral Akşener'den bu listenin sorumlularına karşı yaptırım uygulamasını bekliyor.

Yaşanan gelişmeler doğrultusunda Meclis grubundaki görev dağılımının netleştiği ve Başkanlık Divanı'nın da netlik kazanmasının beklendiği bu kritik günde 14 milletvekili ortak bir bildiriye imza attı. İsmail Koncuk, Ümit Özdağ, Aytun Çıray, Hayrettin Nuhoğlu, Ahmet Çelik, Hasan Subaşı, Aydın Sezgin, Ayhan Erel ve Hüseyin Filiz'in de aralarında bulunduğu vekiller, partinin ilk grup toplantısına da katılım sağlamadı. Hazırladıkları bildiride ise şu ifadeler yer aldı:

"İYİ Parti, Türkiye'nin siyasal hayatı ve geleceği açısından çok önemli bir harekettir. Partimiz, ülkemizi normalleştirme, iyileştirilmiş, ileri bir demokrasi ile buluşturma, hukukun üstünlüğünün yeniden tesisine, ekonomik büyümemize ve kalkınmamıza çok önemli katkılarda bulunacaktır. Kuruluşundan bu yana siyasete ve demokrasimizin daha da geriye gitmemesi için cesur, isabetli uğraş ve başarıları istikbaldeki işlerinin de teminatıdır.

Bu anlayışla, 20 Eylül 2020 tarihinde gerçekleştirilen ikinci olağan kongremizde partimizin muhatap kılındığı üzücü manipülasyon ve teşkilatlarımızın yönetimi ile ilgili bundan önceki kötü uygulamalardan duyduğumuz rahatsızlığı ve kaygıları kendilerine arz etmek üzere Antalya Milletvekilimiz Sayın Hasan Subaşı ve Aksaray Milletvekilimiz Sayın Ayhan Erel, Sayın Genel Başkanımızı ziyaret etmişlerdir.

Partimizin tüm organlarına saygımızı mutlak anlamda muhafaza etmekteyiz. Ancak, ikinci olağan kongremizde yapılan ve partimize verdiği zarar kamuoyumuzca malum yanlış ve kötü uygulamaların faillerinin partimiz içindeki konumlarının akıbeti hususunda da ciddi endişelerimiz mevcuttur.

Bu kaygılarımızın bir tezahürü olarak bir grup arkadaşımız ile meclis grup toplantımıza katılmamayı uygun gördük. Bazı arkadaşlarımız da meclis grup yöneticilerimizin seçileceği bu toplantıya iştirak ederek görüşlerimizi ifade edeceklerdir. Bundan sonra da partimize katkı vermeyi sürdürerek, İYİ Parti'nin sadık mensupları olarak, görevlerimizi özveri ile ifa edeceğiz, gelişmeleri de yakından izleyeceğiz."