Haberler
Giriş Tarihi : 11-03-2021 16:40   Güncelleme : 11-03-2021 16:40

İYİ Parti'den Millet İttifakı'nın Geleceğine Dair Açıklama

Millet İttifakı çatısı altındaki İYİ Parti'nin önemli isimleri, başarılı gördükleri Millet İttifakı'nın sürdürüleceğini ancak kendi partilerinin ciddi yükselişini göz önünde bulundurarak sonraki seçimlere kendi adaylarıyla girmek istediklerini açıkladı.

İYİ Parti'den Millet İttifakı'nın Geleceğine Dair Açıklama

Ekonomik krizin giderek derinleştiği Türkiye'de seçim atmosferi, siyasi partilerin ve ittifakların geleceğinin tartışılmasına neden olmaya devam ediyor. AKP, MHP ve dışarıdan desteğiyle Vatan Partisi'nin meydana getirdiği Cumhur İttifakı'nın yanı sıra Partili Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın çabaları neticesinde Millet İttifakı'nın geleceği de tartışma konusu haline geldi.

Konuya dair ittifakın bileşenlerinden İYİ Parti'den önemli açıklamalar yapıldı. Partinin TBMM'deki Grup Başkanı İsmail Tatlıoğlu, CHP ile aralarında bir sorun bulunmadığını ve ittifakın gayet başarılı bir şekilde varlığını sürdürdüğünü "Millet İttifakı başarısını Türkiye'nin siyasal iklimini değiştirerek taçlandıracak. Millet İttifakı olarak bugünkü sorunlara derman, yarınlara da umut olan bir Türkiye inşa etmek için uğraşıyoruz. Tabii ki İYİ Parti olarak kurumsal yapı içinde Türkiye'yi yönetme hedefi taşıyoruz. Bu bazı hususları eleştirmemizin önünde engel değil" sözleriyle açıkladı.

Öte yandan Genel Başkan Başdanışmanı ve İzmir Milletvekili Aytun Çıray ise ittifakın sürdürülmesine karşın politikalarında bir değişikliğe gidileceğinin sinyalini gelecek seçimlere ilişkin şu ifadeleriyle vurguladı:

"Türkiye’deki esas hedef demokrasiyi inşa etmektir. O şartlarda böyle davranmak gerekti. Şimdi İYİ Parti’nin önlenemez bir yükselişi var. İlk seçim genel seçim, mahalli seçimler ikinci olacak. İddiası olan bir parti olarak sonsuza kadar belediye başkanlığı seçimlerine katılmayacağız diyebilir miyiz?"

Çray, sözlerini "Türkiye’nin içinde bulunduğu şartların getirdiği mecburiyet iş birliklerini gerektirdi. İnşallah önümüzdeki yerel seçimlerde İYİ Parti kendi adaylarıyla seçimlere girecektir. Kendi projelerimiz, programlarımız hedeflerimiz var. Hep birlikte onları gerçekleştirmeye çalışacağız" şeklinde sürdürdü.

Bilindiği üzere İYİ Parti, 2019'da gerçekleşen yerel seçimlerde İstanbul, Ankara ve İzmir gibi önemli şehirlerde aday çıkarmamış ve CHP'nin gösterdiği isimleri destekleyerek Millet İttifakı'nın seçim zaferine önemli bir katkı sağlamıştı.