Haberler
Giriş Tarihi : 25-09-2020 16:01   Güncelleme : 25-09-2020 16:27

İYİ Partili Temizer "Koray Aydın'a Yakışan Sayın Genel Başkan'dan Görevden Affını İstemektir"

İYİ Parti'nin 2. Olağan Kurultayı'nda ortaya çıkan "oy verilmeyecekler" listesinde adı yer alan Yavuz Temizer, listeyi hazırladığı iddia edilen Koray Aydın'ın hata yaptığını ve bu hatasının bedelini ödemesi gerektiğini ifade etti.

İYİ Partili Temizer

İYİ Parti Teşkilat Başkanı Koray Aydın, partisinin 2. Olağan Kurultayı'nda gerçekleşen Genel İdare Kurulu seçimi için delegelere "Meral Akşener'in anahtar listesinde olsa dahi oy verilmeyecek" isimlerden mürekkep bir liste oluşturduğu iddiası nedeniyle tepki toplamaya devam ediyor.

Partide daha önce Başkanlık Divanında bulunmuş, Antalya İl Başkanlığı ve Genel İdare Kurulu üyeliği de yapmış olan Yavuz Temizer, kendi adının da yer aldığı liste üzerinden sürdürülen tartışmalara ilişkin DHA'ya açıklamalarda bulundu. Temizer, bunun bir hata olduğunu ve hatanın sahibi olan Koray Aydın'ın bunun bedelini ödemesi gerektiğini vurgulayarak Genel Başkan'ın da önünü açmak adına görevinden affını istemesinin uygun olacağını kaydetti.

20 Temmuz günü kurultay alanındaki atmosferi anlatan Temizer, "Aynı partinin içinde eğer 'Oy verilmeyecekler' listesi yaparsanız, bunun adı başka bir şey olur. Ve orada maalesef belki de Türk siyasetinde bir ilk gerçekleşti. Kongre salonunda yürürken gözümüzün içine bakamayan il başkanları oldu. Çünkü öyle bir dizayn yapılmış ki hangi il hangi sandıkta oy kullanacak. Dolayısıyla il başkanları bir baskı altında. Delegesine sahip olamayan il başkanı noktasında ve böyle bir liste verilmiş. Bu belgeli bir şekilde bütün yazışmalarıyla, ses kayıtlarıyla da ulaştı. Hoş değildi. Bu büyük bir hatadır. Bu hata Sayın Koray Aydın’ın hatasıdır. Kendisi yapmıştır, veya yanındaki arkadaşları yönlendirmiştir. Ama bu bir hatadır. Koray Bey bu hatanın bedelini mutlaka ödemelidir" ifadelerini kullandı.

"Makam Mevki Derdinde Değiliz, Olmadık"

MHP'deki kurultay süreci ile başlayan döneme atıfta bulunan Temizer, şöyle devam etti:

"Daha önce çok ciddi bir demokrasi mücadelesi vererek kurduğumuz bir parti. Şimdi o mücadeleyi verdiğimiz döneme tekrar İYİ Parti’yi döndürürsek bu işin hiçbir anlamı kalmaz. Orada yaşadıklarımızı burada partililerimize yaşatırsak hiçbir anlamı kalmaz. Biz bir ilke mücadelesi veriyoruz. Ben gençlikten sorumlu genel başkan yardımcısıyken genel başkanın talimatıyla 7 ay Antalya İl Başkanlığı yaptım. Türk siyasi hayatında bir örneği yoktur; genel başkan yardımcılığından hiç bilmediği bir ile il başkanı olarak giden bir genel başkan yardımcısı. Ve Mart ayında genel başkan Ankara’ya çağırdı. Atamayla; çünkü giderken Genel İdare Kurulu üyeliğinden istifa etmiştim, atamayla tekrar genel başkan yardımcılığı görevini verdi. Ve Mart ayından itibaren atama bir genel başkan yardımcısı olarak kongreye girdik. Dolayısıyla biz makam, mevki derdinde değiliz, olmadık."

"Koray Bey'e Yakışan Genel Başkan'ın Önünü Açmaktır"

"Ülkeye umut oldu İYİ Parti. Ama bu son kongrede yaşananlar çok can sıkıcı. Bir hatadır. Herkes hata yapabilir. Koray Bey de bir hata yapmıştır. Burada Koray Bey'e yakışan sayın genel başkanı zor durumda bırakmadan elini rahatlatmaktır, sayın genel başkandan görevden affını istemektir. Bir dönem de genel merkez yönetiminde bulunmamaktır. Bu hem Koray Bey için hayırlı olur hem de sayın genel başkanımızı zor duruma düşürmemiş olur hem de partilileri ve teşkilatları rahatlatmış olur. Bizim bu noktada Koray Bey'den beklentimiz sağduyulu davranıp, sayın genel başkandan genel merkez yönetimi noktasında affını istemesidir."

"Bu Hatanın Telafi Edilmesi Gerekiyor"

"Yarın bir il başkanlığına gittiğim zaman, o il başkanının WhatsApp yazışmaları bana gelmişken ben aynı mücadeleyi nasıl vereceğim? Benim gözümün içerisine nasıl bakabilecekler? Benimle nasıl ilke mücadelesi verebilecekler? Dolayısıyla bu hatanın telafi edilmesi gerekiyor. Koray Bey gereğini yapmalıdır. Genel Başkanı da zora sokmamalıdır, partiyi de zora sokmamalıdır. Önünü açmalıdır hem partinin hem genel başkanın ve parti yönetiminin."