Ekonomi
Giriş Tarihi : 07-10-2020 11:17   Güncelleme : 07-10-2020 11:36

İzolasyonda Olan Çalışanlar İş Göremezlik Ödeneğini Hekime Gitmeden Alacak

Covid-19 tedavisi gören veya filyasyon ekipleri tarafından yüksek bulaş riski tespit edilen çalışanların sağlık kuruluşlarına başvurmadan iş göremezlik ödeneğinden faydalanacağı duyuruldu.

İzolasyonda Olan Çalışanlar İş Göremezlik Ödeneğini Hekime Gitmeden Alacak

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, geçici iş göremezlik ödeneği için gerekli olan istirahat raporunu kolaylaştırdıklarını açıkladı. Buna göre mevcut uygulamada virüse yakalanan çalışanların istirahat raporu almak için hekimlere başvurmasına gerek olmadan iş göremezlik ödeneğinden faydalanacağını aktardı.

Amaç Hastanelerin de Yükünü Azaltmak

Selçuk, "Artık çalışanlarımızın istirahat raporu almak için tekrardan doktora müracaat etmesine gerek kalmayacak. Filyasyon ekiplerinin, FİTAS (Filyasyon ve İzolasyon Takip Sistemi) üzerinden düzenlediği istirahat raporları SGK tarafından otomatik olarak işleme alınabilecek. Böylece çalışanlarımıza karantinada kaldıkları süre için düzenlenen raporlara ait iş göremezlik ödeneklerini ödeyeceğiz.

İzolasyonda olması nedeniyle çalışamayan vatandaşlarımızı destekliyoruz. Aynı zamanda toplum sağlığı için bulaş riskini azaltarak, hastanelerimizdeki yükü de hafifletmeyi planlıyoruz" şeklinde konuştu.