Haberler
Giriş Tarihi : 11-02-2021 21:49   Güncelleme : 11-02-2021 21:49

Jinping ile Telefonda Görüşen Joe Biden: Harekete Geçmezsek Çin Bizi Geçecek

Donald Trump'ı geride bırakıp ABD'nin yeni başkanı olan Joe Biden, göreve başladıktan sonra Komünist Çin'le ilk resmi telefon görüşmesini gerçekleştirdi.

Jinping ile Telefonda Görüşen Joe Biden: Harekete Geçmezsek Çin Bizi Geçecek

ABD Başkanı Joe Biden ve Çinli diktatör Xi Jinping, Biden göreve geldikten sonra ilk kez telefonla görüştü. Biden özgür ve açık bir Hint-Pasifik bölgesinin öncelik olduğunu söylerken Jinping, karşı karşıya gelmenin iki ülke için de "felaket" olacağını belirtti.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada Biden'ın ayrıca "Pekin'in haksız ve zorlayıcı uygulamaları, Hong Kong'daki baskıcı tavrı, Sincan bölgesindeki insan hakları ihlalleri ve Tayvan dahil olmak üzere bölgede giderek artan agresif tutumuna yönelik temel endişelerini" yinelediği ifade edildi.

Çin Dışişleri Bakanlığı, Jinping'in Biden'a iki ülkenin karşı karşıya gelmesinin "felaket" olacağı ve iki tarafın da yanlış anlamalara mahal vermemek için gerekli adımları atması gerektiğini söylediğini belirtti.

Jinping; Hong Kong, Sincan ve Tayvan konusunda da sert tavrını sürdürdü. Jinping, Biden'a "Çin'in egemenliği ve bölgesel toprak bütünlüğü" konularında ABD'nin dikkatli davranacağını umduğunu söyledi.

Biden, ülkedeki altyapı sorunlarının ele alındığı Beyaz Saray'daki toplantıda ABD-Çin rekabetini değerlendirdi.

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile dün telefonda 2 saat görüştüğünü belirten Biden, Pekin'in pek çok alanda birçok büyük proje yürüttüğüne dikkati çekerek, "Harekete geçmezsek onlar (Çin) bizi geçecek. Hızlanmak zorundayız" şeklinde konuştu.

Biden, başkan yardımcılığı döneminden Çin'i ve Jinping'i iyi tanıdığını ve ortak noktaları da görüştüklerini, ancak iki ülke arasındaki rekabet unsurlarının da farkında olduklarını ifade etti.

Biden, eski Başkan Donald Trump'a yönelik azil yargılaması oturumlarını takip etmediğini, sadece haberlerde izlediğini sözlerine ekledi.