Haberler
Giriş Tarihi : 06-01-2021 00:11   Güncelleme : 06-01-2021 00:11

Johnson: İngiltere Nüfusunun Yüzde 2'sinden Fazlası Enfekte Oldu

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Çin virüsü salgını hakkında açıklama yaptı.

Johnson: İngiltere Nüfusunun Yüzde 2'sinden Fazlası Enfekte Oldu

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Çin virüsü salgınına hakkında düzenlenen basın toplantısında, İngiltere nüfusunun yüzde 2'sinden fazlasına Çin virüsünün bulaştığını açıkladı. 

İngiltere'de hızla yayılmaya devam eden ve mutasyona uğrayan Çin virüsü nedeniyle salgınını başlamasından bu tarihe günlük vaka sayısında rekor artışlar yaşanıyor. İngiltere Başbakanı Boris Johnson Çin virüsüne yönelik gerçekleştirdiği basın toplantısında, İngiltere nüfusunun yüzde 2'sinden fazlasına virüsün bulaştığını ve hastanelerdeki hasta sayısının Nisan ayındaki ilk rekora göre yüzde 40 daha fazla olduğunu belirtti.

İngiltere’de 1 milyondan fazla kişi aşılandı

Johnson, Çin virüsünün yeni mutasyonu ile mücadeleye devam edildiğini belirterek , şu ana kadar İngiltere'de 1 milyon 100 binden fazla insana aşı yapıldığını ve Birleşik Krallık genelinde ise bu rakamın toplamda 1 milyon 300 bin olduğunu aktardı. Johnson, öncelikle yaşlı ve savunmasız kişilerin aşılanması sağlanarak onlara "görünmez bir kalkan" oluşturmaya çalışıldığını ifade ederek, 2 ile 3 hafta içinde en savunmasız grupların yaklaşık 4'te 1'inin aşılanmasının sağlanacağını duyurdu.

Ulusal Sağlık Servisi'nin (NHS) 15 Şubat'a kadar öncelikli gruptaki herkese aşı yapacağını aktaran Johnson, bu hedefe ulaşılmasına yardımcı olmak için aşılamaya destek sağlaması amacı ile 595 Sağlık Ocağından (GP) 180'inin bu hafta içinde aşılamalara başlayacağını ifade etti. Johnson, hafta sonuna kadar hastaneler de dahil olmak üzere bin farklı bölgede aşılama yapılacağına belirtti.

Johnson, önümüzdeki hafta stadyumlarda, spor salonlarında ve sergi merkezlerinde toplam 7 adet aşılama merkezinin açılacağını açıkladı.

Günlük Vaka Sayısında Rekor Kaydedildi

İngiltere'de, son 24 saatte 60 bin 916 yeni vakanın tespit edilmesi ile toplam vaka sayısı 2 milyon 774 bin 479'a ulaştı. Ülkede Çin virüsü kaynaklı son 24 saat içinde 830 kişi hayatını kaybederken, toplam can kaybı sayısı ise 76 bin 305'e yükseldi. İngiltere'de bugün salgının başlamasından bu yana en yüksek günlük vaka sayısı kayıtlara geçti.