Haberler
Giriş Tarihi : 03-01-2021 19:47   Güncelleme : 03-01-2021 19:47

Johnson'dan İskoç Bağımsızlık Referandumu Yorumu

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, İskoçya'nın bağımsızlığı adına yeni bir oylama olasılığı için "referandumlar her nesilde bir kez yapılmalıdır" dedi.

Johnson'dan İskoç Bağımsızlık Referandumu Yorumu

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, İskoçya'nın bağımsızlığı adına yeni bir oylama ihtimali hakkında "referandumlar her nesilde bir kez yapılmalıdır" dedi.

"Bu ülkedeki doğrudan deneyimlerime dayanarak, referandumların neşeli olaylar olmadığını söyleyebilirim" ifadesini kullanan Johnson BBC'ye verdiği röportajda, "Özellikle ulusal ruh hali üzerinde birleştirici bir güce sahip değiller, her nesilde yalnızca bir kez olmalı" şeklinde konuştu.

İskoçya Başbakanı Nicola Sturgeon kasım ayında yaptığı açıklamada, 2021 yılının ilk aylarında Birleşik Krallık'tan ayrılmak için ikinci kez bağımsızlık referandumu düzenlemek istediğini açıklamıştı.

Son kamuoyu araştırmalarına göre İskoçya'nın Londra yönetiminden ayrılmasını isteyenlerin sayısı çoğunlukta.

Bağımsızlık Referandumu

İskoçya'da 2014'te yapılan bağımsızlık referandumunda seçmenin yüzde 55'i İngiltere ile birlikte yana oy kullanmıştı fakat İngiliz hükümeti referandum kampanyasında, İskoçya'nın bağımsızlığı seçmesi halinde AB üyeliğini de kaybedeceği tehdidini öne sürmüştü.

Brexit'le beraber durumun değiştiğini belirten İskoçya Bölgesel Başbakanı Nicola Sturgeon ise merkezi hükümete ülkede ikinci bağımsızlık referandumu yapılması için bölgesel yönetime yetki devretmesi çağrısı yapmış ve bu talebi yazılı da iletmişti.

İngiltere, Galler, Kuzey İrlanda ve İskoçya'dan oluşan Birleşik Krallık genelinde, AB referandumunda yüzde 48'e karşı yüzde 52 ile Brexit kararı alınmıştı. Ancak İskoçya halkı, yüzde 62'yle referandumda hayır oyu vermişti.