Haberler
Giriş Tarihi : 26-03-2021 01:15   Güncelleme : 26-03-2021 01:29

Kadın Cinayetinin Ardından Irkçı Hollanda Polisi: Bir Türk Daha Azaldı!

Hümeyra E., 16 Aralık 2018'de okuldan dönerken eski erkek arkadaşı tarafından katledilmişti. Öldürülmeden önce Hümeyra, rahatsız edildiği için Hollanda polisine şikayette bulunmuş ancak şikayetleri dikkate alınmamıştı.

Kadın Cinayetinin Ardından Irkçı Hollanda Polisi: Bir Türk Daha Azaldı!

Hollanda polisinin, sosyal medya gruplarında yaptıkları yazışmalarda, 16 yaşındaki Türk asıllı bir kızın ölümüyle ilgili "Bir Türk daha azaldı" ifadesini kullandığı belirlendi. 

Hollanda yerel medyasında çıkan habere göre, Rotterdam teşkilatına bağlı polisler hakkında WhatsApp gruplarında "ırkçı konuşmalar" yaptıkları gerekçesiyle soruşturma başlatıldı. Soruşturma kapsamında polislerin ülkedeki azınlıklara, göçmenlere ve Afrikalılara yönelik ırkçı ve ayrımcı ifadeler kullandıkları tespit edildi. Irkçı polislerden birinin, okuldan çıktığı sırada öldürülen Hümeyra E. için "Bir Türk daha azaldı" ifadesini kullandığı kaydedildi.

Hollanda Polisi, Türk Kızı Hümeyra'nın Şikayetini de Görmezden Gelmişti

Rotterdam polis şefi Fred Westerbeke, Hümeyra E.'nin ölümü üzerine kullanılan ifadenin kınanması gerektiğini ve "aşağılayıcı" olduğunu söyledi. Westerbeke, polislerin kınandığını ve haklarında başlatılan soruşturmanın sürdüğünü kaydetti.

Rotterdam Designcollege'de eğitim gören Hümeyra E., 16 Aralık 2018'de okuldan dönerken eski erkek arkadaşı tarafından öldürülmüştü. Öldürülmeden önce Hümeyra, rahatsız edildiği için Hollanda polisine şikayette bulunmuş ancak şikayetleri dikkate alınmamıştı.