Haberler
Giriş Tarihi : 16-02-2021 15:41   Güncelleme : 16-02-2021 15:41

Kadın Üniversitesi Eylemine Polis Müdahalesi

Ankara’da “Kadın üniversitesi” kurulmasını protesto eden çok sayıda kadın gözaltına alındı.

Kadın Üniversitesi Eylemine Polis Müdahalesi

Ankara'da üniversiteli kadınlar, Boğaziçi Üniversitesi'ne AKP'li Melih Bulu'nun atanması ve AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla kurulacak kadın üniversitelerine tepki göstermek için Kuğulu Park'ta bir araya geldi. 

Basın açıklamasına müdahale ederek gazetecilerin görüntü almasına izin vermeyen polis, çok sayıda kadını gözaltına aldı. ‘Üniversiteli Kadınlar Kolektifi’ sosyal medya hesaplarından yaptıkları açıklamada, gözaltına alınanların serbest bırakılmasını talep ederek, “Gözaltına alınan kadınlar arasında Boğaziçi Üniversitesi'nden bir arkadaşımız da var. Ne Boğaziçi direnişini, ne de kadınları susturamayacaksınız. Kayyum rektör de kadın üniversitesi de istemiyoruz” dedi.

Kadın örgütleri, ''Yine AKP yine bir kadın düşmanlığı… Erdoğan’ın Japonya ziyareti sonrasında YÖK’e verdiği talimatla kadın üniversiteleri gündemleştirildi. Kadınları toplumdan izole eden, ikincilleştiren, itaatkâr kadın haline getirmeye çalışan kadın üniversitelerini kabul etmiyoruz! Bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra da AKP’nin haklarımıza, yaşamlarımıza saldırıları karşısında beraber mücadele ediyoruz.” açıklamasını yaptı.